Безплатни учебници от I до XII клас ще има от учебната 2023/2024 г.
„Получаваме информация вече за няколко украински преподаватели и изследователи, които ще бъдат назначени в български висши училища и научни организации.“ Това коментира министърът на образованието и науката акад. Николай Денков в отговор на актуални въпроси в Ресорната парламентарна комисия. По думите му, отварянето на специална програма, която да подпомогне учени от Украйна, е възможност, но в момента се събира информация какви ще бъдат нуждите. „Но и сега има достатъчно възможности и те вече се използват“, отбеляза той. Министърът заяви още, че информация за всякакви опции за трудова реализация ще бъде събрана на едно място и от МОН, освен от Ситуационния център, който координира дейността по приемането на бежанци от Украйна.
В отговор на въпрос министър Денков поясни, че процедурата, по която украински деца могат да влязат в българските училища, не е сложна, но има и въпросителни. Всеки украински гражданин, получил съответния статут у нас, може да попълни декларация до съответното регионално управление на образованието по образец, който е достъпен вече на сайта на МОН. В нея се описва името на детето, неговата възраст, знае ли някакви езици и друга полезна информация. След това регионалните управления, които имат вече опит от работа с бежанци, трябва да насочат детето към съответно училище.
„Тук обаче идват трудни въпроси, които МОН не може да реши само –
например за здравния статус на децата и поставените им ваксини. В диалог сме със здравния министър, като от МЗ се опитват да получат максимално бързо нужната информация по този въпрос от Украйна. В момента, в който децата имат зелена светлина от регионалните здравни инспекции, те ще могат да влязат в училище.
Ще разпределяме децата в отделни паралелки, а там, където се получи голямо натрупване, ще се сформират и нови паралелки“, заяви министър Денков. Приетите деца ще имат и 60 до 180 часа специално обучение по български език.
В отговор на въпрос за прекратяване на тестването в училище министър Денков обясни, че това е от компетенциите на министъра на здравеопазването. „Категоричен съм, че в следващите седмици трябва да отпаднат ограниченията в училище. Ще изпратим официално писмо до МЗ в тази посока. И експертите на Здравното министерство ще преценяват дали ситуацията в страната се променя с влизането у нас на бежанци от Украйна и с това, че искаме украински деца да учат в нашите училища“, коментира той. Според него достъпните в момента на пазара въздухопречистватели не са способни да улавят вируси. В разработка са уреди със специални филтри, но цената им би била над 10 000 лв. Министър Денков поясни, че икономисаните от предвидените средства за закупуване на тестове ще се задържат до есента, за да се гарантира възможност за реакция, ако има нова ковид вълна. Ако няма такава, те ще бъдат насочени към други части на образователната система.
Министърът на образованието и науката информира още, че въвеждането на безплатните учебници за всички ученици от I до XII клас, записано в коалиционното споразумение, ще стартира от учебната 2023 – 2024 г.
В отговор на въпрос министър Денков коментира, че в момента се сформират екипите, които ще направят преглед на учебните програми и на учебниците. В тях ще влязат основно експерти, излъчени от социалните партньори на МОН. Планът е до края на учебната година да се направи първо преглед на учебните програми – кои са достатъчно добри и кои имат нужда от промяна, за да се знае при последващия преглед на учебниците през лятото как евентуални проблеми в програмите са пренесени в тях. Ще бъде направено и официално социологическо проучване за това къде и какви са проблемите в общообразоветелните предмети. Отделно ще бъде организирано допитване до ученическите съвети.
„В момента преглеждаме списъка с националните програми за развитие на образованието. Голяма част от тях ще продължат, а част ще бъдат спрени, тъй като се дублират с други източници на финансиране. Обмисляме и няколко нови програми“, съобщи още министърът на образованието и науката. Най-мащабна е програмата за извънкласни дейности, свързани с изкуствата и спорта, която ще започне още през летните месеци. За нея в бюджета са определени 90 млн. лв. Скоро се очаква тя да бъде публикувана за обществено обсъждане. „Работим съвместно с министерствата на културата и на младежта и спорта, така че в училищата да влязат дипломирани в съответните области специалисти, които да работят съвместно с учителите“, поясни министърът.
Той отбеляза, че благодарение на защитените пред финансовия министър преходни остатъци в училищните бюджети е имало средства, с които да се посрещне ръстът на режийните разходи. МОН следи внимателно училищните бюджети и за момента в огромната част от тях няма особени проблеми. „Очакваме при такива да бъдем сигнализирани своевременно, така че да помогнем за решаването на всеки конкретен случай“, каза министър Денков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg