В ПГМЕТ „Юрий Гагарин“ – Петрич, разчитат и на бизнеса, за да получат младите хора максимално добра квалификация
Николай КЪНЧЕВ
Голяма учебна сграда с двор като в доброто старо време. Модерен спортен салон и работилници по професии. Веднага правим уточнение – не става дума за тъга по отминали години. Под „доброто старо време“ имаме предвид периода преди годините, през които заради частни интереси бяха отнети голяма част от имотите на професионалните гимназии, заради намаляване на децата училищните сгради опустяваха все повече, а работилниците „посрещаха“ с прашни и изпочупени прозорци.
Уточнението е необходимо не за извинение, а като начало на разказ за едно училище, което продължава да се развива добре през годините. Следи пулса на времето и дава на възпитаниците си умения и компетентности в крак с новите технологии. В крайна сметка – създава знания и навици, които правят неговите възпитаници по-конкурентни на пазара на труда. В Професионалната гимназия по механоелектротехника „Юрий Гагарин“ в Петрич в момента се изучават пет специалности. Всички те са защитени и в сфери, които са актуални на пазара на труда. Някои от тях са по-традиционни: „Автотранспортна техника“ – за проектиране, техническо обслужване, диагностика, ремонт и експлоатация на автотранспортна техника, „Спедиция, транспортна и складова логистика“ – за умения, свързани с планиране, договаряне, организиране, управление, контрол и отчитане на транспорта, консолидацията, складирането, обработката, пакетирането и дистрибуцията на стоки, и „Експлоатация на автомобилния транспорт“. Кандидат-гимназистите могат да изберат да учат и „Телекомуникационни системи“, където да овладяват знания и умения не само за монтаж и експлоатация на телекомуникационни системи и съоръжения, но и на различни специализирани софтуерни продукти. В „Електрически превозни средства“ пък децата се запознават с автомобили с автономно електрическо захранване или хибридна технология и начините за тяхната поддръжка.
„За следващата учебна година имаме амбицията да включим сред изучаваните специалности и „Сътрудник в малък и среден бизнес“, това ще е изключително полезно за фирмите в региона“, обяснява Таня Иванова – директор на гимназията.
Професионалната гимназия е единствената с подобни специалности в целия регион. Всички завършили бързо намират професионална реализация. Куриозен факт е, че преподавателите не могат да убедят учениците да продължат да следват във ВУЗ – още със ставането от ученическата скамейка те имат своето работно място. За трупането на знания помагат трите компютърни кабинета и училищната библиотека. Към просторния физкултурен салон има дори обособена фитнес зала.
Гимназията има свой автобус, който превозва деца и от други населени места в общината. Удобството е важно, защото много от възпитаниците са оставени на своите баби и дядовци, докато родителите им са на гурбет в чужбина. Това понякога е проблем и за обучението. „Когато потърсим родителите за съдейс-
твие, се случва да получаваме отговор: „Ми ние нали на вас сме ги оставили…“, разказват от петричката гимназия. Така страда не само процесът на обучение и възпитание, но и отношението към училището като институция. Оказва се, че работата с родителите често е по-трудна, отколкото с учениците, голяма част от които са от уязвими групи.
За една професионална гимназия обаче са изключително важни работилниците и лабораториите за практическа подготовка.
В „Юрий Гагарин“ се гордеят както с модерното оборудване, с което разполагат, така и с успехите на своите възпитаници на националните състезания по професии. Не по-малко важни от компютърните зали са автомобилните работилници. Тук не само се работи по изучаване на агрегатите на автомобила, но могат да се извършват и редица сервизни дейности. „Разполагаме с изключително модерно оборудване“, разказва преподавателят по практика инж. Иван Сугарев. До стендовете за реглаж на ходова част и баланс на гуми стои доста рядка машина – за почистване на дюзи, които впръскват гориво в цилиндрите на двигателя. Всичко това е на разположение на учениците за техните практически занимания.
За трупането на знания и практически умения помага и работата по проект „Ученически практики“. Вече са подписани договори с 12 фирми, които да осигурят практиката на учениците. „Интересът на децата се оказа по-голям от планираните места, разговаряме с фирмите за увеличаване на бройките“, съобщава директорът на гимназията Таня Иванова. Много фирми разчитат да вземат възпитаниците на гимназията на работа след като завършат, затова е добре да участват по-активно в обучението им, смятат в ПГМЕТ.
Историята
На 12.V. 1967 год. със заповед на Министерството на машиностроенето в Петрич се открива първото професионално-техническо училище. От учебната 1969/1970 г. Професионално-техническото училище по машиностроене се преобразува в средно професионално-техническо училище. През 1974 г. завършва строителството на новата учебна сграда. През учебната 1982/1983 г. отваря врати и новият учебно-производствен корпус с модерни учебни работилници и физкултурна площадка.
С решение на МНП през учебната 1983/1984 г. СПТУМ се преоб-
разува в ЕСПУ с три степени на обучение. От учебната 1990/1991 г. прераства в Техникум по механоелектротехника. На 15 май 2003 г. със заповед на МОН училището се преименува в Професионална гимназия по механоелектротехника.
Най-добър в професията
На 18 и 19 март 2022 г. Професионалната гимназия по механоелектротехника „Юрий Гагарин“ – Петрич, е домакин на регионалния кръг на националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“. Надпреварата е част от международното състезание Young Car Mechanic.
По традиция, за домакин на кръга се избира гимназия, чиито ученици са завоювали призово място на предишното състезание. Победителите от регионалния кръг се класират за националните състезания, където мерят сили с връстници от цялата страна.
В първия ден ще се проведе техническата конференция, обясняват организаторите. Във втория ден ще е практическата част. Младите механици ще мерят сили в модерно оборудваната учебна работилница на ПГМЕТ. Както и през изминалите години, надпреварата е място учениците да покажат придобитите умения. Много важна за успеха е и засилената практическа подготовка – в училище или по време на производствените практики при фирми партньори. Със собствени средства и с външна подкрепа за упражненията на учениците са закупени и монтирани в работилницата модерни уреди, с каквито не разполагат и много от автосервизите в региона. Това помага и за придобиване на увереност в получаваните от възпитаниците на ПГМЕТ знания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg