Нов STEM център работи в ОУ „Граф Н. Игнатиев“ – с. Граф Игнатиево, област Пловдив
Стоян КОСТАДИНОВ
Нов STEM кабинет КРИЛЕ по природни науки е открит в ОУ „Граф Н. Игнатиев“ –
с. Граф Игнатиево, област Пловдив. „Изборът на име за новия ни STEM център не е случайно. Единодушно се обединихме около предложението да го наречем изследователски център КРИЛЕ, което е абревиатура от креативност, решителност, изследване, любопитство, емоция. Това са ключовите думи, които ще характеризират учебните преживявания на нашите ученици. Името прави препратка и към дългогодишната традиция на училището да запалва любопитството на децата чрез изследване живота на птиците в клуб „Орнитология“ и към
сътрудничеството ни с партньорите от Авиобаза Граф Игнатиево. Метафорично казано, целта ни е да дадем „криле“ на децата да покоряват висини, опирайки се на уменията, придобити благодарение на адекватното обучение в новоизградения STEM център“, споделя за „Аз-буки“ директорката Даниела Петкова.
По думите ѝ STEM центърът не е просто добре изглеждаща материална база, а подкрепяща и трансформираща се среда за нови методи на преподаване и учене, както и на комуникация между учители и ученици. „В обособените за различни активности зони учениците ще общуват свободно, ще развиват креативността си, ще изследват, анализират, проучват, експериментират и ще си сътрудничат, ще намират решения на реални житейски проблеми“, казва Даниела Петкова.
Центърът е създаден след спечелен проект по Националната програма за изграждане на училищна STEM среда. Дофинансирането идва от местната община и от бюджета на училището. Центърът е оборудван с лабораторни острови по химия и физика, зони по биология и география, които ще благоприятстват реализирането на проектно базирано и проблемно базирано обучение и прилагане на холистичен подход чрез интегриране на учебното съдържание от различни предметни области. В прилежащото фоайе е създадена раздвижена зона за учене. Стените в центъра са обработени със специална боя, която позволява върху нея да се пише. Така учениците могат да работят в екипи, да обсъждат и да записват своите идеи под формата на мисловни карти.
„Цялостната обстановка в центъра, който вече се използва, позволява на учениците да сменят различни режими на учене и взаимодействие“, отбелязва още директорката.
За да се използват пълноценно възможностите на новия център, вече втора година екипът преминава през специализирани обучения. Планирани са и още такива, за да могат педагозите да създават сами електронно съдържание, адаптирано към нуждите на децата.
По време на официалното откриване е проведен демонстративен STEM урок на тема „Птиците – родени да летят, хората – родени да мечтаят“. Той се провежда с шестокласници, като интегрира знанията по „Човекът и природата“, математика, физика, български език и информационни технологии. „Учениците изследваха полета на птици и самолети чрез наблюдение и симулации, сравняваха движението им, откриваха закономерности в устройството и начина на полет. В урока взе участие и специален гост-експерт – кап. Симеон Петров, пилот в Авиобаза Граф Игнатиево, който представи пред учениците интересни факти за комуникацията във въздуха и заимстваните от птиците средства за летене и общуване.
В урока бе приложен компетентностен подход – учениците подобриха уменията си за планиране на работата, затвърдиха се компетентности за работа с текст и изображение, използваха програми за компютърна симулация. Шестокласниците работиха с хромбук за записване на изводи и възникващи въпроси, за споделяне на открита информация по темата, проведоха интервю, приложиха формули за решаване на задачи, използваха лупи и микроскоп, за да проучат устройството на перата на птиците. Група ученици сравняваха плътността на веществата, от които се изработват части на самолета“, разказва Даниела Петкова. Добавя, че новата среда провокира и мотивира учениците да са още по-любознателни.
И с още една новост може да се похвали ОУ „Граф Н. Игнатиев“ – заедно със STEM центъра е открит и нов корпус с три просторни класни стаи. Създаден е, тъй като в последните години броят на учениците нараства. „Преди две години за първи път от 40 години насам имаме двойни паралелки. Наложи се деца да учат в приземния етаж. Затова общината спечели проект пред МОН за изграждане на нов учебен корпус“, казва директорката.
ОУ „Граф Н. Игнатиев“ е средищно училище. В него се обучават 170 ученици от пет населени места в две общини. Има осигурен транспорт за пътуващите от тях. Близо 40% от децата са от уязвими групи, като за тях са осигурени допълнителни дейности, така че да бъдат адаптирани и да се включат успешно в учебния процес.
Училището работи целенасочено и с родителите, като от 2007 г. провежда тренинги с тях. За съжаление, пандемията пред последните две години не позволява те да се състоят присъствено. „Целта им е да повишим родителския капацитет. Това са добре структурирани занимания. Винаги има поставена цел, така че да постигаме конкретен резултат“, отбелязва директорката. Екипът ѝ представя тази дейност на много места и с радост установява, че тя се е популяризирала.
За учениците се грижи екип от 18 педагогически специалисти, който представлява сплав от млади и много опитни учители. „Тази година съм назначила трима току-що завършили колеги. Доволна съм от тях, а и при нас средата е много подкрепяща – всички им оказваме помощ и те се справят чудесно. Децата много харесват младите колеги. Така че комбинираме опита и зрелостта с амбицията и енергията и се получават нещата“, заявява Петкова.
Директорката отбелязва, че без да има статут на иновативно училище, ОУ „Граф Н. Игнатиев“ носи тази същност. „Всеки учител има нещо, в което е силен, колегите прилагат много иновативни модели за преподаване. На 19 април например ще проведем открита практика пред учители от цялата Пловдивска област под патронажа на РУО – Пловдив. Ще представим подхода, свързан с дизайн мисленето“, информира събеседничката ми. Учениците провеждат различни мисии и експедиции, в които попадат в поредица от предизвикателства.
Училището се включва и в предстоящ проект, свързан с дигиталните компетентности, който ще обхване 40 училища. От българска страна той се ръководи от Центъра за творческо обучение.
„Сега реализираме проект „Обичам моето училище“ на фондация LightSource Charity. Идеята е да се активизира общността, да се правят доброволчески и благотворителни инициативи. С тях се събраха средства за боя и учителите и родителите сами боядисахме нашето училище. Родители претапицираха дивани и други мебели. Беше вдъхновяващо“, споделя Даниела Петкова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg