Общо 153 училища от различни населени места се включват в инициативата на Министерството на образованието и науката „Училище без агресия“, съобщават от МОН. Директори споделят 164 добри практики за превенция и преодоляване на рискови ситуации. Включват се и 32 ученици от III до XI клас, които разказват писмено за реални събития, в които са участвали или на които са станали свидетели. Текстовете са анонимни.
Авторите на всички изпратени ученически есета са се справили отлично със задачата да опишат конкретна случка през своите и през очите на други участници – на агресора, на пострадалия, на снималия или публикувалия клипа с насилие в интернет. Те описват емоционално случаи на тормоз в училище. Най-много са участниците от областните градове – 47%.
Активни са и учениците от по-малките градове – 38%, а 15% от есетата пристигат от села. От споделеното става ясно, че децата стават свидетели на агресия още в основното училище. В около една трета от случаите в прогимназията тормозът в училище вече е хроничен проблем.
Училищата се борят с агресията според възможностите си, като не липсват добри практики. Например в СУ „Христо Ботев“ в благоевградското село Вълкосел при решаването на конфликти активна роля играе Ученическият съвет. Членовете му са обучени да реагират, намесват се и търсят помощ на момента от дежурен учител, педагогически съветник или най-близкия възрастен. В училището има кутия, в която децата анонимно споделят своите емоции и проблеми, като посочват само класа си. Така педагогическият съветник или класният ръководител могат да помогнат бързо и целенасочено.
МОН ще съдейства споделените добри практики да стигнат до повече училища. Обменът на идеи и опит ще помогне да бъдат предотвратени повече случаи на агресия в училище, както и да се предприемат по-адекватни действия за реакция при насилие и тормоз.
Най-добрите ученически истории ще бъдат публикувани в профила на МОН в социалните мрежи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg