„Вие сте посланици на качественото образование и на приобщаващото образование. И всяка ваша дейност, всеки ден, трябва да бъде подчинена на тази основна цел.“ Това заяви зам.-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова по време на среща с учители от страната, организирана от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ и от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства.
В срещата се включиха педагози от предучилищното и училищното образование, помощник директори и директори на образователни институции, университетски преподаватели.
„Имате изключителна мисия – да подготвяте децата от ромски произход да бъдат конкурентни за едно дигитално и високотехнологично развито общество, така че да имат възможности за професионална реализация, да заемат своето място в обществото, да се чувстват полезни и удовлетворени. И пътят за това е образованието – качественото образование“, отбеляза зам.-министър Гайдарова. По думите ѝ педагозите трябва да формират у децата убеденост, че образованието е важно, да ги научат да се учат, да работят в екип, да познават своите традиции и да имат граждански компетенции, които да им помогнат да се интегрират в обществото. Тя подчерта колко е важно след края на извънредната епидемична обстановка всички деца да бъдат върнати присъствено в класните стаи и да им се помогне да преодолеят пропуските от онлайн обучението.
Зам.-министър Гайдарова отбеляза още, че е много важно учителите да имат обратна връзка, за да следят как напредва всяко дете в клас, да прилагат различни методи на работа, различни ресурси и допълнителни надграждащи материали, така че всички учениците да се развиват.
„Не бива учителят да бъде лектор в учебния час и после само да изпитва. Времето за преписване от дъската свърши. Този модел трябва да се надгради с нови методи на работа“, категорична бе Гайдарова. По думите ѝ, тук е и ролята на висшите училища, в които се извършва квалификация на учителите, да им помогнат да въведат тези методи на работа.
Зам.-министър Гайдарова заяви още, че МОН подготвя оценка на добавената стойност в училище, която да покаже кои образователни институции постигат най-значим напредък в резултатите на своите ученици. Това ще позволи да се изведат и добрите практики, които позволяват това. А тези училища ще бъдат подкрепени, включително и финансово.
Зам.-министърът отговори и на редица въпроси относно средствата за уязвими групи, които получават училищата, парите за ПКС, бъдещето на програмата „Отново заедно“, изграждането на STEM центрове във всяко училище. Тя заяви, че не подкрепя идеята за обучение на две скорости и учебници за напреднали.
„Всички деца трябва да имат равен шанс и тук е важна ролята на учителя. Учебникът трябва да дава стандарта. Оттам нататък учебните помагала, допълнителните ресурси, които са вече навсякъде около нас, съчетани с методите на работа или индивидуалния подход, дават това, от което има нужда ученикът“, отбеляза тя.
От своя страна, доц. д-р Йосиф Нунев постави въпроса дали приобщаващото образование не поглъща интеркултурното образование. „А то е изключително важно за образователната ни система, защото е единствената образователна политика, която се занимава със запазване и развитие на идентичността на различните деца“, смята той.
Председателят на „Амалипе“ Деян Колев също засегна въпроса за по-широкото въвеждане на интеркултурното образование, така че в училище всички деца да учат за традициите и културата на различните етноси. Той подчерта още, че в момента протича процес на преход от патриархалност към модерност в ромската общност. И че образованието вече е приоритет за 90 на сто от родителите в нея. „Разбира се, много болезнен е въпросът за десегрегацията и за това как нашите деца да учат заедно“, каза Колев. И цитира данни на МОН, според които през миналата учебна година 907 общообразователни училища и 152 професионални гимназии са с концентрация на ученици от уязвими групи. „От тези училища 198 са в градове, където можем да имаме процес на десегрегация“, заяви той.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg