Според китайски и британски неврофизиолози мозъчните тъкани стареят най-бавно, ако човек спи около седем часа на денонощие. Това става ясно от статията на учените, публикувана в Nature Aging.
Специалистите са стигнали до заключенията, след като проследили ефекта на съня върху нервната система на 500 000 възрастни доброволци. „Нашите наблюдения показват, че липсата или излишъкът от сън ускоряват стареенето на мозъка при по-възрастните хора. Това се вписва в резултатите от наблюденията на носители на болестта на Алцхаймер и други форми на деменция, сред които хората с различни нарушения на съня се срещат необичайно често“, казват учените. Те отдавна се интересуват от това как са се появили циклите на сън и бодърстване и каква роля играят в живота на хората и на други сложни организми.
Преди две години израелски изследователи откриха, че по време на съня мозъчните клетки извършват масивна „ремонтна работа“ по възстановяване на собствената си ДНК. Оказва се, че уврежданията бързо се натрупват в генома на невроните по време на бодърстване, тъй като по това време те почти не се коригират от клетките.
Ръководени от тези съображения, група невролози под ръководството на проф. Фенг Джанфенг от университета Фудан, са проследили как качеството на съня влияе на нервната система на близо 500 000 жители на Обединеното кралство със средна възраст 56 години.
Анализът на данните показва, че мозъците на доброволците съдържат най-малко отрицателни промени, свързани с възрастта, когато те спят по 7 до 8 часа на денонощие. Те по-рядко страдат от различни форми на тревожност, мания и други психологически разстройства, представят се значително по-добре
на задачите за памет и логика, а също така са с по-бързи реакции от другите по-възрастни британци. По-краткият или по-дългият сън се свързват с намаляване обема на бялото вещество и дегенеративни промени в структурата на мозъчната кора.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg