Светлана Крумова
Набиране на средства за оборудване на звукозаписно студио е каузата, която обединява родители, ученици и учители от СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен преди великденските празници. Училищната общност, подкрепена от училищното настоятелство, организира благотворителен базар в двора на школото. На импровизирани щандове са изложени домашно произведени лакомства, ръчно изработени украси за християнския празник и красиви сувенири за подарък. За да бъде празникът пълен, с настроение е подготвена и музикално-танцова програма. Бурни емоции предизвикват щафетните игри с участието на децата от начален етап и техните родители. Учениците от V до XII клас демонстрират отборния си дух в турнирите по волейбол и футбол.
„Не за първи път обединяваме усилията на ръководство, настоятелство, учители, ученици и родители в полза на учебния процес. Целта, която си поставихме с базара, е да съберем средства, с които да осигурим пулт, микрофони, стойки и софтуер за обработка на записите на нашите ученици. Едно от условията за участие в различни конкурси е предоставянето на такива записи и досега сме заплащали услугата. Надяваме се от септември да можем да извършваме това в училищe“, казва директорът на СУ „Сава Доброплодни“ Албена Неделчева-Иванова.
Звукозаписното студио ще се помещава на таванския етаж, който в момента се реконструира. Там ще бъдат ситуирани и кабинети по пеене, свирене на инструмент и изобразително изкуство, в които учителите да водят индивидуални часове. Каузата, която обединява доброплодци под мотото „Едно добро дело – много усмивки!“ събира над 5000 лв.
Със своите инициативи възпитаниците на СУ „Сава Доброплодни“ попадат не само на страниците на
в. „Аз-буки“. В последния си брой през март друго авторитетно издание – сп. „Нешънъл джиографик“, насочва внимание към училището. В обзорна статия, посветена на знамената светини на България, е включено и това на Шуменския революционен комитет. Знамето е изработено през 1874 г. по идея на Панайот Волов и е послужило за образец на всички останали по време на Априлското въстание. За жалост, не е запазено. Негова реплика е изработена по идея на членуващите в клуб „Млади шуменски воеводи“ към училището по изкуства, които кандидатстват с проект пред общинския фонд „Култура“.
Под ръководството на учителите по история и с помощта на Областната дирекция „Архиви“, Регионалния исторически музей, дружеството на краеведите „Георги Джумалиев“ и НД „Традиция“ – клуб Шумен, учениците извършват задълбочено проучване на воеводите и четите в Шуменско. Родолюбиви шуменци и част от местния бизнес им помагат със средства и през 2014 г. знамето е изработено и осветено. Ръчно везаната реплика от коприна е с две лица – от едната страна има коронован лъв с надпис „Свобода или смърт“, а от другата – кръстосани саби с думите „Сладка е смъртта за отечеството“.
„Отначало целта на нашите ученици беше да проучат хайдутското движение в шуменския край. В хода на проекта обаче се случиха прекрасни инициативи – казва директорката на училището Албена Иванова-Неделчева. И допълва: – Любопитството на децата доведе до издирване на материали за вид-
ни личности и знакови за възрожденската ни история места в нашия град. На базата на стари фотографии учениците от профил „Изкуства“ – изобразително изкуство, пресъздадоха с маслени бои картини от стария Шумен. По този начин учим децата да съхраняват традициите.“
Днес репликата на това знаме съпътства всеки важен празник на училищната общност. А на 19 февруари пред него се дава почетен караул в памет на Апостола.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg