Сия КОЛКОВСКА*
През последните две десетилетия в българския език се активизира възникването на т. нар. универбати. Те представляват съществителни имена, получени в резултат на съкращаване на двучленни словосъчетания от прилагателно и съществително име. Процесът, вследствие на който се появяват тези думи, е известен като универбизация. Най-често универбатите се образуват от основата на единия компонент на съчетанието, като това обикновено е прилагателното име. Например думата маршрутка възниква от основата на прилагателното маршрутно в словосъчетанието маршрутно такси. Универбатите често се оформят със суфикса -ка, както е например при думата патрулка от прилагателното патрулна в патрулна кола.
Универбатите имат разговорен характер и се предпочитат пред равнозначните им словосъчетания поради своята краткост в разговорната реч. Те са проява на стремежа към езикова икономия. Образуването на универбати е активен процес и през последните десет години. Например освен съчетанията социална мрежа и хибриден автомобил възникват универбатите социалка и хибридка. Думата соларка е резултат от универбизация на соларен панел, а нискотарифка – на нискотарифна авиокомпания. Някои от универбатите се утвърждават много бързо в езика ни, както е при маршрутка и патрулка.
Все пак трябва да внимаваме къде и кога използваме тези думи: те могат да предадат не само краткост, но и експресивност на нашето изказване в разговорната реч, а също и при употреба в художествената литература, но в официално-делово общуване трябва да употребяваме експресивно неутралните пълни словосъчетания: маршрутно такси, патрулен автомобил, нискотарифна авиокомпания и др.
*Проф. д-р Сия Колковска работи в Секцията за българска лексикология и лексикография на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ – БАН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg