Иновативната Природо-математическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово се готви да посрещне 50-ия си юбилей
Антоанета НАЙДЕНОВА
Голяма радост донесе на Природо-математическата гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово Мартин Копчев на Балканската олимпиада по математика в Кипър. Той се класира на второ място и само една точка не му достигна до златния медал.
„Гордеем се с Мартин, който е в нашата гимназия от V клас. Той буквално израсна пред очите ни и е донесъл стотици отличия от различни олимпиади – национални, балкански, международни. Неслучайно е включен в двата национални отбора на България по математика и по информатика, което е голямо постижение не само за училището, а и за града – разказва директорът на ПМГ в Габрово Цветана Кюмюрджиева. – Виждахме как всяка година става все по-добър и постига все по-високи резултати. Сред най-значимите постижения са участията му в международните олимпиади по информатика, от които донесе 3 сребърни и 1 бронзов медал, в Балканската олимпиада по информатика – 1 златен и 1 сребърен медал, Международната олимпиада по математика – 2 бронзови медала, Балканската олимпиада по математика – 1 златен медал. Това беше оценено и от местните хора и през 2018 г. Мартин Копчев стана „Габровец на годината“, а през 2020 г. спечели почетното отличие „Джон Атанасов“.
Мартин не е единствената гордост за гимназията. По неговите стъпки върви и десетокласникът Ясен Пенчев, който завоюва първо място на националния кръг от олимпиадата по математика, сребърен медал от Жаутиковската олимпиада по математика, както и златен медал от Австралийското математическо състезание. Наскоро той получи отличието си в София. Михаил Михалев от VIII клас също започва да се изявява в информатиката. Вече има първо място в група С на националния кръг, второ място на Националните пролетни състезания и др. Денислав Манев от VI клас също се представя отлично на националния кръг по информатика и зае първо място на Националните пролетни състезания по информатика.
Училището има утвърдена школа по техническо чертане. Преди две години се представя на националния кръг с 19 участници. А тази година Вяра Желязкова печели второ място в малката възрастова група, Добромир Ботев става трети, а Теодора Христова – четвърта.
Училището е иновативно от учебната 2018/2019 г. със своя проект „Училище за емоционална, социална и дигитална грамотност“. Иновацията развива обучителния процес чрез избираеми модули в V, VI, IX и X клас. Целта е да се усъвършенстват дигиталните компетентности и да се провокират аналитичното и креативното мислене на учениците. Освен модулните часове, чрез които се придобиват и усъвършенстват компетентностите в ИТ сферата, обучението по учебен предмет „Личностно развитие“ в IX клас надгражда знанията от „Час по усмивки“ въведен в VIII клас.
„Той беше един от факултативни учебни часове, в които нашият психолог провеждаше различни занимания за приобщаване на учениците към училищната среда, за формиране на колективи в паралелките чрез игрови модели за сплотяване на класа. Това са часове без оценки и задължително учебно съдържание, за свободно общуване по различни теми между новосъздадени паралелки от деца, дошли от различни училища“, обяснява директорът.
В рамките на тази иновация, която приключва тази учебна година, учениците в V и VI клас всеки срок изучават софтуерни науки по иновативен предмет в избираемите учебни часове по различни модули, като създаване на игри, програмиране на Scratch, създаване на сайтове, визуално програмиране и т.н. В IX и X клас учениците от профил „Математически“ и „Софтуерни и хардуерни науки“ формират 6 групи, в които те сами избират модула, по който ще учат – CorelDRAW, „Фотошоп“, програмиране на C#, визуално програмиране, програмиране на JavaScript, AutoCAD, уеб програмиране и т.н. Обучението е по един час седмично. Работи се със споделени ресурси в интернет пространството и обмен на идеи в реално време. Уменията, които придобиват, са свързани със създаването на компютърни програми, формиране на алгоритмична култура чрез използване на софтуер за програмиране, създаване на векторни изображения, редактор на растерни изображения, създаване на мобилни приложения.
„Тази година кандидатстваме с нов иновативен проект в областта на дигиталните и софтуерните науки – казва Цветана Кюмюрджиева. – Открихме, че в учебния план съществува луфт в областта на програмирането. В VIII клас паралелките със STEM профилите изучават информатика по два часа седмично, в IX и X клас по учебен план този предмет не се изучава, а в XI клас той е задължителен профилиращ. Затова проектът ни предвижда в IX и X клас да се въведе иновативен учебен предмет „Програмиране“, за да поддържаме нивото по него и да имат по-стабилна основа, когато отидат в XI клас и започнат да профилират предмета.“
Вече трета година гимназията работи и по националната програма „Иновации в действие“ на МОН. През тази година те обменят опит и добри практики с иновативната Варненска морска гимназия „Св. Николай Чудотворец“, ПМГ „Атанас Радев“ в Ямбол и Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“ във Велико Търново. През миналата учебна година техни училища партньори са иновативното 18. СУ „Уилям Гладстон“ в София и неиновативно ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Антон, област София, а през учебната 2019/2020 г. – МГ „Д-р Петър Берон“ във Варна.
„Много ценни са тези споделени практики и за учениците, и за учителите. Например на нашите деца им беше много интересно да се запознаят с иновациите на столичното 18. СУ „Уилям Гладстон“ с чуждоезиково обучение, включително и източни езици, защото при нас имахме обучение и по китайски език като извънкласна форма. Наши ученици са ходили на летен лагер в Пекин, участвали са в конкурсите на Института „Конфуций“ и са печелили награди. Миналата година си замина китайската ни преподавателка, но за новата учебна година очакваме да дойде друг учител – обяснява директорът. – Нашите ученици имат интереси в различни области, в спорта – също. Три пъти са били републикански шампиони по хандбал за девойки VIII – X клас и са участвали в световни първенства в Дания, в Хърватска и в Катар. Отборът ни по баскетбол за девойки VIII – X клас също трябваше да участва в световно първенство в Индия, но то не се проведе заради ковид.“
Училището има голям STEM център, изграден по НП „Изграждане на училищна STEM среда“, чието официално откриване предстои. В него има няколко зали и общо пространство с хубав интериорен дизайн по спечелен по проект „Обичам моето училище“, който създава творческа и позитивна среда. Част от центъра е кабинетът „Дигитална математика“, в който има екран, лаптопи и оборудване, позволяващи да се провежда интерактивно обучение по математика. STEM центърът разполага с 3D принтери и очила и много техника, но за иновативните учебни предмети е необходимо допълнително оборудване. Затова ще кандидатстват отново за още финансиране. Центърът се ползва от всички ученици, защото в него се провеждат не само иновативни учебни часове, а и редовни уроци и извънкласни занимания.
По-голямата част от училището е реновирано, с променен интериорен дизайн. Очаква се тази година ремонтът да бъде довършен.
В училището учат 610 деца, а учителите са 45. През новата учебна година ПМГ ще приеме една паралелка след IV клас. След VII клас е заложен прием на 4 паралелки с профили „Математически“, „Софтуерни и хардуерни науки“ и „Природни науки“, както и една професионална паралелка „Системен програмист“ в направление „Компютърни науки“.
„За четвърта година обявяваме прием на паралелка с професионална насоченост, което е добра перспектива за гимназията, защото в нея влизат ученици с подчертан интерес“, твърди Цветана Кюмюрджиева. Доказателство за това е, че гимназията има ученици на националния кръг на олимпиадата по информационни технологии, а миналата година са имали и лауреати от нея.
Техни възпитаници участват и в конференцията на Съюза на математиците в България в Трявна. Имат класирани ученици: спечелен проект по математика – „Свойства на една геометрична конфигурация“ от Ясен Пенчев, Х клас, и поощрителна награда по информационни технологии с проект Arete на Наталия Димитрова и Лора Тошкова, също в Х клас, от професионалната паралелка.
Гимназията отбелязва своя 50-годишен юбилей с поредица от събития. Започват с работа по различни проекти по математика. Учениците представят най-добрите от тях пред училищната общност. За Деня на Земята организират форум на природните науки. А в Деня на Европа представят езиците, които се изучават в училище – английски, немски, испански и руски. Големите ученици участват със свои есета, стихове, презентации пред децата от VII клас, за да им помогнат да се ориентират какъв чужд език да изучават в гимназията. На 12 май тържествено изпращат юбилейния випуск 2022 в зала „Възраждане“ в центъра на Габрово със спектакъл, изнесен от абитуриентите. Провежда се и тържествен ритуал по предаване на училищното знаме от златния медалист Мартин Копчев на следващия отличник от XI клас.
Между двете матури на 19 май ще се проведе юбилеен спортен празник в спортната зала „Орловец“, където са поканени и ученици от други средни училища от Габрово и Севлиево. Между спортните изяви ще има музикална програма. Кулминацията е насрочена за 23 май, когато в училището официално се открива STEM центърът. Единият от кабинетите в него по виртуална математика е наречен на името на първия директор на училището Вергил Димитров. Гостите имат възможност да разгледат интериора в гимназията и кабинетите по природни науки.
„Те са съвременни и красиви. Защото детайлите правят красивите неща, а ние успяхме да ги намерим, така че стаите да са уютни и приятни за обучение“, казва Цветана Кюмюрджиева.
И добавя, че учениците го ценят и пазят, а и го заслужават с резултатите, които постигат на олимпиади и състезания в различни области. Тя е убедена, че тържественият концерт на голямата открита сцена на площад „Възраждане“ пред Общината по случай 50-годишния юбилей на гимназията на 23 май с много музика, песни, хорá и танци, с участието на бивши и настоящи възпитаници на гимназията ще се превърне в празник за цял Габрово.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg