Над 300 участници се представят в VI младежко „Експо“ в Русе
Проектите на над 300 участници от средни училища в Русе и региона, университети от България и Европа и институти на БАН са представени по време на VI международно иновативно младежко „Експо“ в Русе. Международното участие включва разработки на участници от Румъния, Франция, Молдова, Украйна, Китай и Виетнам. Форумът е инициатива на академичното ръководство на Русенския университет „Ангел Кънчев“ и на Студентския съвет на висшето училище, като се провежда с подкрепата на МОН и Националното представителство на студентските съвети в България. С него се слага и край на 24-тите Пролетни празници на науката в Русенския университет.
Изложението е открито от министъра на образованието и науката акад. Николай Денков, който заедно с ректора акад. Христо Белоев се запознава с представеното на 70 щанда в голямата зала на „Канев център“. Сред представените проекти, прототипи, експериментални модели, образци и демонстрации са 3D макети и 3D модели на множество различни обекти, прототипи на автомобил, задвижван от водород, и на електромобил, на системи за измерване на параметри на околната среда. Показани са картини от бактерии, иновативен кантар за измерване теглото на новородени и станция за измерване качеството на въздуха. Демонстриран е и безпилотен летателен апарат за ранно откриване на горски пожари. Платформата, базирана на изкуствен интелект, позволява без оператор да се прогнозират възможни пожари в горски масиви. В разработката участват научни екипи от България, Гърция и Кипър.
Голямата награда от томболата на „Експо 22“ е спечелена от учениците на Професионалната гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“, които поднасят на публиката впечатляващо модно ревю.
Паралелно с изложението е проведена и кръглата маса „Заедно за един по-добър социално-екологичен свят без дискриминация“ по случай 10-годишнината от създаването на професионално направление „Социални дейности“ в Университета. Тя е открита от акад. Денков и акад. Белоев. Провежда се и заключителна сесия на студентската научна конференция Best Paper 22, след която са наградени и лауреатите в нея. Отличени са и най-добрите презентатори на английски език от състезанието Inspire’22 и успешно завършилите първия випуск на международната социална лаборатория Edu4Future.
Министърът на образованието и ректорът на Русенския университет откриват чрез смарт карта и залата „Образование за бъдеще“. Залата е част от проекта 5D Alliance и е по идея на ректорското ръководство на Русенския университет. А авангардният дизайн е дело на катедра „Промишлен дизайн“ на Аграрно-индустриалния факултет във висшето училище. Тя ще се използва за обучение на студенти, докторанти и ученици от средни училища, с които Университетът работи.
Акад. Денков се запозна и с дисертационните изследвания от Докторантското училище на Русенския университет, представени в постерна изложба. По-късно той проведе среща с академичното ръководство на Русенския университет, на която са обсъдени актуални проблеми във висшето образование. Ректорът акад. Христо Белоев удостои министър Денков с кристален знак на Университета.
„Плагиатството действително е сериозен проблем за България. Готов е договорът, с който да купим специализиран софтуер за установяване на случаи на плагиатство. Всички висши училища ще го получат безплатно, за да може всяко от тях да си проверява и дипломните работи, и докторските дисертации, и да няма след това: „Не можахме, не разбрахме“. Оттук нататък това трябва да бъде златният стандарт в това отношение“, коментира в Русе министърът на образованието и науката акад. Николай Денков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg