В бургаската ДГ „Вълшебство“ се хвалят с международни контакти
Донка ТЪНКОШИЕВА
Детска градина „Вълшебство“ е едно от водещите заведения в област Бургас, с модерна и богата на технологии база. Към момента там се обучават 290 деца на възраст от 3 до 7 години. „Екипът ни се ръководи от призива на Европейската комисия за преосмисляне на образованието чрез инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати, за подновяване на дейностите по изграждане на уменията, необходими за XXI век. Този призив е и отправната точка на нашия Европейски план за развитие, чиято посока е осъвременяване, интернационализация и повишаване качеството на предучилищното образование, което предоставяме“, коментира директорката на градината Катя Мишева.
В Бургас не е тайна за родители и педагози, че тази градина се ползва с отлично реноме. Във връзка с реализиране програмата на Община Бургас – „Четири годишни времена за здравето на нашите деца“, екипът на детското заведение e сътворил за своите деца чудесни забавления на двора. С много настроение и усмивки площадките на ДГ „Вълшебство“ посрещат своите възпитаници и радват граждани и гости на града. Те са изрисувани в ярки цветове: има игрите „Не се сърди човече“ и „Дама“, както и българската и английската азбука. Могат да се видят цифри, геометрични фигури и цветя, които са в помощ на образователния процес. Създадени са вътрешна и външна площадка по безопасност на движението по пътищата по Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“. Така, играейки, децата с лекота и неусетно се обучават, а същевременно прекарват по-дълго време на открито. По този начин престоят им през деня в детската градина е още по-желан и занимателен.
„Често големите се връщат с умиление в своето детство, а малките усещат още по-силно магията на игрите, защото всичко е много цветно и красиво“, коментира директорката. И не пропуска да спомене, че дори ученици в класовете често минават край детското заведение, за да си спомнят времето, когато са били обгрижвани в него, и да кажат по едно „Здравейте, госпожо, как сте?“. А онези, които имат малки братчета и сестричета, идват често да ги прибират вечер.
Прекрасно допълнение към богатата на технологии база на ДГ „Вълшебство“ са и поредните придобивки – два забавни и интересни интерактивни пода FluurMat, които успешно подпомагат работата по спечеления иновативен проект „Аз съм, аз имам, аз мога!“ по модул „Иновативна детска градина“ на Националната програма „Успяваме заедно“. Занимателните игри и различните модули в интерактивната технология заедно в работата с „ОХ картите“ намират успешно приложение в дейностите за стимулиране творческите способности, въображението, асоциативно-метафоричното мислене на децата и усъвършенстване на детските социални умения за общуване.
„Въвеждането на метафорично-асоциативните „ОХ карти“ в процеса на педагогическо взаимодействие детерминира придобиването на допълнителни компетентности, включително и извън образователните направления – умения за презентиране и самопрезентиране, асертивност, метафорично и критично мислене, асоциативно мислене“, казва Мишева.
Детска градина „Вълшебство“ има опит с няколко международни проекта, три от които са по Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Турция и са спечелени в три последователни години. „Благодарение на последния от тях професионалната ни сцена е вече при нас. Мобилна е и може да бъде поставена на различни места за творческо представяне. Към нея са предвидени допълнителни елементи във връзка с поставяне на озвучаване, осветление и други ефекти, необходими за реализацията на всяко събитие на професионално ниво. С нетърпение очакваме нашите талантливи деца да продължат своите изяви“, хвали се директорката.
Като част от трансграничните проекти, детското заведение може да се похвали и с издаването на книга със сценарии „От раклата на баба“, предназначени за реализация от децата. Както и онлайн играта Kids journey, в която по забавен и интересен начин децата научават интересни факти за родния си град.
Чрез е-Twinming проект „Без стени“ пък се дава възможност на децата да споделят своите чувства и преживявания, като им се осигурява всекидневна онлайн връзка с техните приятели от партниращата страна. За целта се използват интерактивните дъски, с които разполага всяка група. Освен това те могат да наблюдават нагласите на другите деца и да се запознаят с тяхната култура.
„Всичко това помага на децата ясно да разбират случващото се извън детската градина и в родния им град, а също така да видят колко е хубаво да създаваш нови приятелства. Запознават се с нови интересни дейности, работят с различни програми, като Renderforest, Storyjumper, ChatterKid, Logo Maker и други подобни“, обяснява Катя Мишева.
Значителен опит в използването на нови технологии в преподаването, които вече да внедрени в образователната практика, екипът на ДГ „Вълшебство“ придобива и чрез реализацията на проект Learn and Have Fun по програма „Еразъм+“. Продължава и работата по програмата на Община Бургас „Краезнание“.
„Щастливи сме, че всичко това създава повече възможности за формирането на знаещи и инициативни личности, изградили система от компетентности и придобили умения да ги прилагат в различни житейски ситуации“, заключава Мишева. И не скрива удоволствието си от това, че ръководи една от водещите детски градини край морето.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg