Чрез нови технологии ЕС може да увеличи производителността на икономиката си с близо 20% и да добави около 3 трилиона евро до 2030-а
Антоанета
НАЙДЕНОВА
В Европейската година на младежта трябва да се инвестира повече в младите хора. „Знанията, получени днес, ще допринесат за устойчивостта на нашите общества и ще развият потенциала им за иновации. Следващия месец ще представя нова Европейска програма за иновации, поставяща в центъра новото поколение новатори и талантите. Имаме още много работа“, каза българският еврокомисар Мария Габриел.
Партньорствата ще бъдат в основата на новата Eвропейска иновационна програма, която ще бъде представена през юли. Тя ще работи за стимулиране на иновациите във всеки един регион в Европа. Новата вълна иновации носи конкретни решения на проблеми, с които се сблъсква всеки гражданин във всяко населено място в областта на транспорта, енергетиката, земеделието. Целта е чрез партньорствата всеки новатор да има свободен достъп до друг регион с цел привличане на инвеститори и създаване на пазари за своите продукти и услуги, независимо в кой район се намира.
В новата Европейска програма за иновации ключови са достъпът до финансиране, подкрепата за талантите, облекчаването на админис-
тративните процедури и законодателството, свързването на местните екосистеми.
Затова според нея е нужен план за действие как да се подкрепят иновациите, които са свързани с висок риск. Така ще може да се осигури финансиране за стартъпите в критичния момент на тяхното разрастване. За целта Европейският съвет по иновации и Европейският институт за иновации и технологии работят в синхрон, за да подкрепят новаторите и бъдещите технологични шампиони.
Инвестициите в рисков капитал са се увеличили 10 пъти в периода 2015 – 2021 г.
Сега е моментът Европа да инвестира мащабно в иновации, да работи за свързване на местните екосистеми и да очертае конкретни инициативи за адресиране на предизвикателствата пред стартъпите.
Сътрудничеството и новата Европейска програма за иновации ще осигурят лидерство на Европа в областта на иновациите. Конкурентните предимства на Европа са водещата роля в науката, силната индустриална база в сектори с физически компонент и резервът от таланти в областта на инженерството.
До няколко месеца евродепутатът Цветелина Пенкова ще внесе в Комисията за промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент предложение за общоевропейски регламент за иновации, технологии и стартъпи, стана ясно на конференцията „Иновации чрез политика“.
„Диалогът за политиките в сферата на иновациите и технологиите е ключов за създаването на благоприятна европейска законова рамка, която да насърчи пазарната реализация на иновациите и разрастването на тази индустрия“, каза Пенкова. Според нея чрез иновации и нови технологии ЕС може да увеличи производителността на икономиката си с близо 20% и да добави около 3 трилиона евро до 2030 г.
„Сега, повече от всякога, Европа има нужда от стратегия за иновациите, която да отразява европейските цели“, смята Пенкова. Според нея България има потенциала да бъде сред европейските лидери в тази област, защото разполага с утвърдени кадри, учени и предприемачи.
„Ще помогнем на нашите стартъпи и компании да осъществят пълния си потенциал и да бъдат конкурентоспособни на европейския и световния пазар“, каза Цветелина Пенкова. Тя добави, че за целта са нужни непрекъснати инвестиции в научни изследвания и иновации.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg