Ек прие споразумение с България по политиката на сближаване на стойност 11 млрд. евро до 2027 г.
Антоанета
НАЙДЕНОВА
В третия кръг от разпределяне на средства по линия на Фонда за иновации ЕС инвестира над 1,8 млрд. евро в 17 широкомащабни иновативни проекта за чисти технологии. Избраните проекти се осъществяват в България, Германия, Исландия, Нидерландия, Норвегия, Полша, Финландия, Франция и Швеция. Заедно те имат потенциала да спестят 136 млн. тона еквивалент на CО2 през първите 10 г. на приложение.
По линия на този фонд ще се отпускат безвъзмездни средства с цел довеждане до пазара на революционни технологии в различни области, като енергоемките отрасли, приложенията на водорода, енергията от възобновяеми източници, инфраструктурата за улавяне и съхранение на въглероден
диоксид и производството на ключови компоненти в областта на акумулирането на енергия и възобновяемите енергийни източници.
Всичките 17 проекта са избрани в рамките на втората покана за представяне на предложения за широкомащабни проекти с капиталови разходи над 7,5 млн. евро. За първи път в България ще бъдат покрити всички последователни дейности от технологията за улавяне и съхранение на СО2 в циментов завод, като съоръженията ще бъдат свързани с постоянно морско хранилище в изчерпани газови находища в Черно море чрез газопроводна система на сушата и в морето.
ЕК прие споразумение за партньорство с България на стойност 11 млрд. евро, в което се определя инвестиционната стратегия на страната в областта на политиката на сближаване за периода 2021 – 2027 г.
Фондовете по линия на политиката на сближаване ще насърчават икономическото, социалното и териториалното сближаване в българските региони и ще спомогнат за изпълнението на основните приоритети на ЕС, като екологичния и цифровия преход. С тези средства ще бъдат подпомагани и области на политиката, в които България има потенциал да отбележи напредък и да намали регионалните различия в рамките на страната.
Споразумението за партньорство обхваща Европейския фонд за регионално развитие – ЕФРР, Европейския социален фонд плюс – ЕСФ+, Кохезионния фонд, Фонда за справедлив преход – ФСП, и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури — ЕФМДРА.
2,4 млрд. евро от ЕФРР и Кохезионния фонд ще помогнат на България да постигне целите си в областта на климата. От тях 600 млн. евро ще помогнат за увеличаване дела на възобновяемите енергийни източници на 27% от общото потребление на енергия, както и за намаляване потреблението на енергия и емисиите на парникови газове в обществените сгради.
ФСП ще предостави 1,3 млрд. евро, за да се гарантира социално и икономически устойчив преход. Фондът ще подобри капацитета на засегнатите територии за по-добро използване на енергията от възобновяеми източници.
Средствата също така ще помогнат на България да подобри основната си инфраструктура, особено в регионите, в които инвестициите в инфраструктура са недостатъчни или липсват. Почти половината от общото финансиране по линия на политиката на сближаване (4,2 млрд. евро) ще бъде инвестирано в Северозападния, Северния централен и Североизточния район, включително под формата на съфинансиране за изграждането на тунела „Шипка“ през Стара планина.
България ще инвестира 2,6 млрд. евро от ЕСФ+ с цел подобряване на достъпа до заетост, повишаване на уменията, за да могат хората успешно да се ориентират в двойния екологичен и цифров преход, както и гарантиране на равен достъп до качествено и приобщаващо образование и обучение. Това включва 315 млн. евро за подкрепа на младежката заетост и 630 млн. евро за мерки за социално приобщаване, от които 136 млн. евро са предвидени за борба с детската бедност.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg