Директори на професионалните гимназии от Националната асоциация на училищата по мода се обучават в подготовката на тестове и обменят опит
Тони МАРИНОВА
Обучения, дискусии, обмяна на опит, запознаване с промените в нормативните документи, както и с новите учебни помагала по различни професии включва богатата програма на работната среща на директори на професионалните гимназии от Националната асоциация на училищата по мода „Росица Иванова“. Тя се провежда от 19 до 22 януари в Сливен и на нея присъстват експерти от Министерството на образованието и науката, РУО – Сливен, Областната управа, Националната агенция за професионалното образование и обучение и представители на бизнеса.
„На срещата с директорите обсъждаме промените в нормативните документи, за да планираме нашите общи действия, насочени към осигуряване на качеството на професионалното образование, което предоставяме, най-вече чрез сътрудничество с работодателите – казва за в. „Аз-буки“ инж. Даниела Караманова – председател на Националната асоциация на училищата по мода (НАУМ) и директор на ПГ по текстил и облекло „Добри Желязков“ в Сливен. – На събитието присъстват и представители на бизнеса, които споделят какви са изискванията им, и заявяват още веднъж, че имат нужда от кадрите, които подготвяме. Ние поддържаме връзка и сътрудничим с работодателите и когато подготвяме учебната документация. От няколко години нашите училища съвместно с работодателите и висшите учебни заведения работят по разработването на учебните програми, както и по национални изпитни програми, които сега ще бъдат използвани при провеждането на Държавните зрелостни изпити.“
От тази учебна година за първи път всички ученици от професионалните гимназии ще се явяват задължително на ДЗИ по български език и литература и за придобиване на професионална квалификация. За изпита по изучаваната специалност те ще имат право да изберат дали да се явят на теория, или да разработят дипломен проект. За тези, които изберат да се явят на теоретичен изпит по специалността, ще бъдат разработени тестове по подобие на изпита по БЕЛ, които ще съдържат и по няколко въпроса с отворени отговори.
„Едното от обученията, които ще проведем на срещата на НАУМ, ще бъде свързано именно с изработката на бъдещите изпитни тестове, тъй като те трябва да отговарят на определени изисквания – обяснява инж. Караманова. – Второто обучение ще бъде по Наредба №1 за прилагането и провеждането на изпитите за придобиване на професионална квалификация, тъй като организацията на тези изпити е нова.“
Главният експерт в дирекция „Професионално образование и обучение“ в МОН инж. Фани Тодорова запозна участниците в работната среща със състоянието на професионалното образование и обучение у нас, с използването на тестовете като инструмент за оценка на професионалните компетентности на задължителния ДЗИ за придобиване на професионална квалификация, както и с възможностите за участие на професионалните гимназии по Национална програма „Професионално образование и обучение“, модул „Разработване на електронни учебни помагала“.
На работната среща на НАУМ са представени и новите учебни помагала по различни професионални специалности, които вече са изработени и одобрени по проекти и програми на МОН от техните авторски екипи. „Освен текстил и облекло в нашата асоциация има професии и специалности от фризьорството и козметиката, които също ще представят своите учебни помагала, учебници и учебни програми – уточнява Даниела Караманова. – По нашите специалности в областта на текстила и облеклото не бяха издавани нови учебни помагала от 1994 г., така че вярвам, че новите ще бъдат много полезни. В нашата област те бяха изработени от учители по професионална подготовка в сътрудничество с представители от Научно-техническия съюз по текстил, облекло и кожи, Колежа в Сливен към ТУ – София, и от бизнеса.“
По време на работната среща на НАУМ се представят и добри практики от професионални гимназии, които вече имат изградени STEM центрове. Обменя се опит и се обсъждат различни организационни
въпроси по провеждането на националните състезания „Млади таланти в модата“ и „Най-добър млад фризьор и гримьор“ от календара на МОН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg