Асоциацията на българските училища в чужбина чества своя 15-годишен юбилей на 27 и 28 юли 2022 г. в Националния студентски дом в София.
„По време на форума правим равносметка на постиженията и очертаваме пътя, който да извървим занапред“, информира говорителят на АБУЧ Снежина Мечева.
Годишната конференция се провежда под надслова „Асоциацията на българските училища в чужбина – 15 години с устрема и вярата на Паисий“ с участието на експерти от дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в Министерството на образованието и науката. През втория ден форумът е съпътстван и от семинар в Кремиковския манастир „Св. Георги Победоносец“ за повишаване квалификацията на учители от българските неделни училища.
Сред по-интересните акценти от програмата на годишната конференция на АБУЧ е лекцията „Дигиталното образователно съдържание – ефективно решение за обучението по роден език в българските училища в чужбина“ от д-р Мая Падешка – гл. асистент в СУ „Св. Климент Охридски“, преподавател в италианския университет „Ориентале“ и в БУ „Родолюбие“ в Неапол, Италия, както и главен редактор на специализираното научно списание „Български език и литература“ на Национално издателство „Аз-буки“. Д-р Миглена Дикова-Миланова от БУ „Пейо Яворов“ в Брюксел, Белгия, запознава участниците с темата „Език и идентичност: преподаване на български език като втори“, а д-р Ирина Ботева-Владикова от БУ „Св. св. Кирил и Методий“ във Виена, Австрия представя „Особености на обучението по литература в българските училища в чужбина (V – XII клас)“.
Асоциацията е създадена на 15 август 2007 г. с цел да се промени отношението на българската държава към десетките тогава български училища по света. Изминаха 15 години, в които всичко се промени и задграничните образователни звена станаха част от образователната система на България. Броят на училищата, от 50-ина в началото, днес достига 400. Това стана възможно благодарение на сериозните усилия, които АБУЧ положи, за да се стигне до ползотворен диалог с държавните институции.
Сред най-важните постигнати успехи е осигуряването на бюджетно съфинансиране на училищата в чужбина, за да расте броят на обхванатите ученици на 6 континента. Подадената петиция на АБУЧ през 2017 г. в Европейския парламент за издигане статута на българския език в страните членки на ЕС и получаване на привилегии, каквито ползват други западни езици за влизане в колежи и университети след завършено средно образование в чуждите образователни системи. Въвеждане в 13 американски щата на изпит за сертификат, който удостоверява ниво на владеене на български. Този сертификат се издава от българска образователна институция – ДЕО към СУ „Св. Климент Охридски“. Възпитаниците на неделните училища получават чрез него възможност да влизат в американски колежи и университети.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg