ОУ „Олимпи Панов“ – Русе, очаква сериозна подкрепа, за да спаси физкултурния си салон
„Зад успехите на едно училище и постиженията на неговите ученици стои добра симбиоза от мотивирани учители, ученици, които се вслушват в тях, и родители, които вярват на педагогическия екип. Подобна ситуация ни дава възможност да насочваме развитието на силните страни на децата в правилната посока, което да им носи успехи в бъдещето.“ Това споделя в началото на разговора ни Вергилия Грънчарова, която от една година ръководи ОУ „Олимпи Панов“ – Русе.
Стоян СТОЯНОВ
Екипът ни е от 31 педагози, които работят с много плам и вяра в децата. Сред тях има и млади колеги. Винаги съм ценяла хора, които развиват себе си. Казвам и на колегите, че няма как да се довериш на лекар, който е останал на нивото на университетското си образование. Същото е и за нас, учителите. Още повече, това е и наше задължение. А и има огромна
палитра от възможности за обучения. С особена сила това се отнася за младите колеги“, отбелязва събеседничката ми, която има докторска степен по педагогика и I ПКС. Добавя, че непрекъснато окуражава своите колеги да участват с доклади в различни конференции, на които могат да си сверят часовника с колеги, да споделят опит и да се запознаят с иновативни практики в обучението.
Събеседничката ми специално изтъква признанието за началния учител Пепа Ангелова, която е номинирана от своите четвъртокласници и получава голямата награда в годишния конкурс „Учител, посланик на свободния дух в моето училище“, организиран от общинската фондация „Русе – град на свободния дух“.
Грънчарова е убедена е, че развиващите се непрекъснато педагози могат по-успешно
да „преведат“ понякога трудния за децата материал на разбираем език и да ги мотивират
да учат.
„За мен това е нещо по-работещо, отколкото едно училище да бъде презадоволено с техника и визуални стимули за децата. И да се залага на често криворазбрана интерактивност на обучението“, коментира Грънчарова.
В тази връзка, отбелязва, че очаква при прегледа на учебните програми ненужното съдържание по различни предмети да бъде редуцирано, но промените да бъдат направени с мяра и разум, защото е важно не колко се учи, а какво. „Необходимо е децата да виждат смисъла в онова, което учат, и как може да им послужи. В противен случай е много трудно те да бъдат мотивирани да полагат усилия в часовете“, смята директорката. Споделя още, че може би е дошло време да се прилагат интердисциплинарни тестове в края на училищните етапи.
Директорката на ОУ „Олимпи Панов“ вярва, че предлагането на по-добър образователен продукт не свършва само с часовете, а преминава и през осигуряване на богата палитра от извънкласни занимания. „Това е разковничето децата да идват с желание в училище. Да очакват да се случи нещо различно и неочаквано. А не да ги вкарваме в рутината, в която ние, възрастните, сме потънали“, смята Грънчарова.
Екипът на училището например организира срещи с известни творци от Русе. Миналата година училищният двор се изпълва с деца още преди 15 септември, а причината е гостуването на актрисата Албена Павлова и съпруга ѝ – актьора, сценарист и режисьор Емил Марков. Те се включват в инициативата „Известни българи четат на деца“ на асоциация „Българска книга“, подкрепена от МОН. По-късно гост на училището е и златната олимпийска шампионка по бокс Стойка Кръстева, която чете на децата „Малкият принц“. А певицата Дивна прочита приказката „Звездочелият юнак“ пред учениците от VБ клас в кампанията „Походът на книгите“ през 2022 г.
През учебната година писателят Явор Цанев се среща с третокласници и им представя книгата си „Силвър и вампирите“ в час по извънкласно четене. През март е разговорът със световноизвестния цигулар Светлин Русев, който отговаря на въпроси за своето детство в града и споделя за пътя към големите сцени. През април гост на учениците от IVА клас e проф. Николай Ненов – директор на Историческия музей в Русе. Той им разказва за българското участие във войните през миналия век, споделя слабо известни факти за исторически събития и отговаря на въпроси.
За втора година в навечерието на годишнината от отбелязването на Априлското въстание представители на дружество „Традиция“ изнасят уникален урок за Априлската епопея в училищния двор. Облечени в исторически униформи, те представят и неизвестни факти и моменти от въстанието и показват автентични оръжия.
„Много се гордея и с обучението по гражданско образование, което направихме през изминалата учебна година за учениците от IV – VII клас. В началото бе една онлайн среща между наши ученици и народни представители от Парламентарната комисия по правни въпроси в навечерието на 16 април – Ден на българската конституция. Те разказаха за смисъла на основния закон и какви принципи и ценности са залегнали в него. Получи се уникална среща, защото децата бяха се подготвили много усърдно с конкретни въпроси“, разказва Грънчарова. Учениците получават и покана да посетят Народното събрание, което се случва през юни. Децата се запознават с работата на народните избраници и наблюдават на живо парламентарно заседание. Имат среща и с председателя на Парламентарната комисия по образование и наука Ирена Анастасова, на която представят належащи проблеми на училището и поставят въпроси, свързани с образованието.
През май четвъртокласници имат изнесен урок по човек и общество в залата, където се провеждат сесиите на Общинския съвет. А техни преподаватели са кметът Пенчо Милков и председателят на ОбС Иво Пазарджиев. Те споделят какви предизвикателства срещат във всекидневната си работа. Децата пък питат как те виждат града след 10 години, защо в Русе няма зоопарк, и други неща, които ги вълнуват.
В ОУ „Олимпи Панов“ от тази учебна година стартират и факултативни учебни часове по русезнание и по религия, финансирани от Община Русе. Децата се включват и в състезание по русезнание през май в Регионалния исторически музей, като седмокласничките Йоана Славова и Камелия Стоянова печелят второ място.
„Радва ме и двойното увеличение за една година на децата, включени в часовете по религия. Това са основно ученици от начален етап. Запознаваме ги с отбелязването на християнските празници, имат и посещения в храмове“, продължава директорката. Подчертава още, че много държи децата да се запознават с българските празници и обичаи. „Нашите коледари поздравиха за празниците близките детски градини. Посетиха и кмета, областния управител и началника на РУО – Русе“, споделя тя.
Коледарите даряват на благотворителния базар на Българския Червен кръст сувенири, изработени от ученици от цялото училище и така помагат на други деца, пострадали при злополуки, да имат шанс да се възстановят. На 21 март тази година цялото школо се включва в европейска инициатива – танцов флашмоб по повод Международния ден на хората със синдром на Даун, който се координира от сдружение „Синдром на Даун – България“. В него се включват и посетители на Дневния център за деца и младежи с увреждания „РАЛИЗ-БАЛИЗ“ към Община Русе.
През февруари своята дейност в училището започва и Клуб по роботика, осъществен с помощта на Община Русе и Русенския университет. За целта педагози от основното училище преминават обучителен курс, организиран от висшето училище. Резултатите са бързи и възпитаниците на училището се представят чудесно на първото общинско състезание по роботика за ученици от III и IV клас.
През отминалата учебна година в училището се обучават около 285 деца. Двете паралелки за първокласници са пълни на максимум. От новата учебна година в училището ще продължат образованието си и две деца от Украйна. За първи път от есента задължителна става и ученическата униформа, въведена от април 2022 г. „Става дума за униформена всекидневна тениска с щампата на училището – бял гълъб. Любен Каравелов е наричал нашия патрон „Белия гълъб“, уточнява Грънчарова.
Директорката споделя, че резултатите на учениците на НВО в IV и VII клас са устойчиви в последните години и са около средните стойности за областта, като са по-високи по български език.
Учениците от ОУ „Олимпи Панов“ се включват с желание и в различни творчески конкурси, откъдето се връщат с призови класирания. Немалко успехи имат и състезателите по джудо, карате, лека атлетика, спортно ориентиране, тенис на маса, благодарение на безплатните занимания към УСШ – Русе.
В навечерието на 24 май тази година седмокласничката Анита Петкова е наградена от кмета с грамота и медал като един от отличниците на града. Тя е и състезател в СКТМ „Дунав“ – Русе, има в колекцията си 16 медала и 5 купи от престижни състезания по тенис на маса.
Сред предизвикателствата пред екипа на училището директорката Грънчарова откроява амортизираната база. „Имаме голям проблем с физкултурния салон, който потъва от едната страна. И това наложи част от него да бъде преградена. През миналата година постоянно идваха от Общината. Положението се усложнява. Имаме предписание от РЗИ за наложителен ремонт. Непрекъснато информирам с докладни и кмета на Русе. Говорим за сериозна финансова инвестиция – миналата година сумата за строително-монтажните работи беше 200 хил. лв. Тази година може и да е надхвърлила 300 000 лв. Ситуацията е да спасим салона – имаме една от най-големите спортни бази в града, за която идваха и спортни отбори да наемат залата за тренировки“, обрисува ситуацията събеседничката ми. В същото време, отбелязва, че от тази година родителите се включват със собствен труд в освежаването на училищните помещения, като училището закупува необходимите материали.
„Щастлива съм за отличното партньорство с Регионалната библиотека „Любен Каравелов“. Наши ученици участваха в много техни акции и инициативи през годината – отбелязва още директорката. – При старта на лятната ваканция нашето училище предложи широка палитра от занимания, а заедно с БЧК – Русе, и техните млади доброволци бяхме единственото училище, което проведе обучение на нашите ученици по първа долекарска помощ по програма „Хелфи“ и превенция на водния травматизъм „Приятели с водата“. Поканени са и представители на националния номер 112, които обучават и подготвят децата как да позвъняват на спешния номер.
Патронът
Русенското училище е единственото в страната, което носи името на българския революционер, опълченец и офицер Олимпий Панов (1852 – 1887). През настоящата година школото осъществява проект за отбелязването на 170-годишнината от рождението му. Провежда се голяма кръгла маса, в която участват и ученици от други русенски училища, които дискутират по исторически теми. Включват се и ученици от лицея „Олимпи Панов“ в Тараклия, Молдова, където е родното място на Панов. А председателят на район Тараклия Иван Паслар удостоява училището с медал „Олимпий Панов – 170 години“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg