Още две нови специалности могат да избират студентите от програмата на Висшето училище по телекомуникации и пощи през новата учебна година – „Телемедицина“ и „Софтуерно проектиране в медицината“.
„Интересът е много голям както на българския образователен пазар, така и на балканския и европейския. Това е безспорна ниша, в която има глад за кадри. Чистото образование в следващите години няма да бъде толкова полезно на обществото, както интердисциплинарните знания“, каза пред Bulgaria ON AIR ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи проф. Миглена Темелкова.
Според нея както у нас, така и в Европа това са много търсени специалности, защото образованието е произвеждало чисти инженери, но медицинската техника и програмирането в медицината се случват с определен софтуер. А до момента това не е предмет на изучаване в нито едно българско висше училище. Тя обърна внимание, че търсенето е много голямо в поликлиники и болници, а заплащането на такъв специалист стартово тръгва от 2 до 4 хиляди лева. Ректорът уточни, че специалността е бакалавърска и обучението е четири години.
„Фундаменталният въпрос за развитието на висшите училища, около който има обединение на ректорите, е промяната на модела, който да позволи развитието на иновации и влизането на бизнеса във висшите училища. Бизнесът при нас влиза в обучителния процес със своите експерти, обзавежда лаборатории. Студентите ни провеждат стажове и практики. Бизнесът съвсем реално участва в обучителния процес, но това изисква изключителна гъвкавост от страна на висшето училище и на неговия мениджмънт“, посочи проф. Темелкова.
Според нея трябва да бъде променен моделът на финансиране на образователните институции, защото тези модели не предполагат качество. Тя добави, че честата смяна на министри води до дестабилизация на образователната система.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg