Ремонтират покрива на емблематичното габровско училище, предстоят реставрация на фасадата и смяна на дограмата
В момента се извършва основен ремонт на покривите на Априловската гимназия в Габрово с мълниезащитна и заземителна инсталация. Това става възможно, след като училището е одобрено за финансиране от инвестиционната програма на МОН за 2022 г. и след проведена публична процедура за избор на изпълнител. Сключен e договор на 19 юли и ремонтът трябва да приключи преди началото на новата учебна година.
Тони НАЙДЕНОВА
Училището има подробно разписан проект за ремонт, реставрация и модернизация на сградата на Националната Априловска гимназия и на Националния музей на образованието, който се помещава при нас отпреди 5 години, но все нямаше финансиране по него. Миналата година по инвестиционната програма на МОН отпуснаха средства за подмяна на покрива, но никой не се яви на обявената от нас обществена поръчка. След преизчисления и допълнителни процедури тази година се отпусна по-голяма сума и вече тече ремонтът, който е на стойност над 420 000 лева“, разказва директорът на Априловската гимназия Елвира Христова.
Тя добавя, че от цялостния проект най-съществената и най-скъпата част са реставрацията на фасадата и смяната на дограмата. Сградата е паметник на културата от национално значение и в началото на август т.г. е подписан договор с Министерството на културата за отпускане на повече от 1,1 млн. лв. за тази цел.
„В момента сме в процес на подготовка на обществената поръчка и се надявам в обозримо бъдеще да възстановим изцяло облика на сградата“, казва моята събеседничка. И добавя, че сградата е емблема не само за града, а и за държавата, и е редно да се поддържа в добър вид.
Националната Априловска гимназия е първото българско светско училище, отворило врати на 14 януари 1835 г. с дарения на родолюбивите габровци Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и др. За нуждите на училището се създават първите учебници, помагала и пособия, които се възприемат като еталон от по-късно възникналите български училища. От 1872 г. габровското училище прераства в първата пълна гимназия, а от 1889 г. тя приема името на своя благодетел Васил Априлов и се нарича Априловска гимназия. От 1992 г. става държавно училище с името Национална Априловска гимназия. Обособяват се четири профила – по български език и литература; по история, археология и етнография; по философия, социология и право и по култура, изкуствознание и естетика.
За да отговори на съвременните потребности, гимназията открива чуждоезиков профил с паралелки, изучаващи английски, испански, френски и немски език, както и хуманитарна паралелка. От 2019 г.
прием се осъществява и в пета профилирана паралелка – „Бизнес администрация“, която от миналата година е заменена с по-актуалната „Маркетинг и реклама“.
Приемът за учебната 2022/2023 г. приключва успешно още след второто класиране. В гимназията ще учат общо 649 ученици. Три от новите пет паралелки са езикови, като в две от тях първият чужд език е английски, в едната вторият е испански, а в другата е избираем между немски и френски. Третата езикова е с първи език немски и втори английски. Хуманитарната паралелка и „Маркетинг и реклама“ учат първи език английски и втори – руски.
Априловската гимназия запазва статута си на национална, въпреки че в момента учениците са предимно от областта – Габрово, Севлиево, Дряново и Трявна. Две-три деца от новия випуск са от други области, като например едно дете от град Попово, област Търговище. Но директорката има амбицията да възвърне действителния национален статут на гимназията, така както е било преди 25 години, когато половината от възпитаниците ѝ са от други области. Въпреки че съзнава, че оттогава са настъпили много промени – демографски, икономически, геополитически, и сега тенденциите са други, тя не губи надежда, защото има интерес от родителите, които питат какви са условията за кандидатстване при тях.
Учителите са 45 души, като предстоят и нови назначения през септември. По „Подкрепа за успех“ всяка година се правят групи, които са различни според интересите. От четири години има факултативни учебни часове по журналистика, основи на визуалните комуникации, психология на езиковото общуване, които се водят от външен лектор – априловска възпитаничка, дипломиран журналист. Ползват се услугите и на други външни лектори с по 2 – 3 часа седмична заетост. Вече трета година сред избираемите часове се предлага и изучаване на „Култура и изкуство“. В избираемите часове преподавателите имат свободата сами да си подберат учебната програма, която се съгласува с директора, но могат да се предлагат нетрадиционни методи – посещения, регламенти за създаване на проекти, което помага и за гражданското образование на възпитаниците.
„Смятам, че е положително да влизат и външни хора в училище, които да дообогатяват климата в гимназията. Това са хора, които упражняват тези професии и със своята практика и познания увличат учениците и утвърждават статута на училището в областта на хуманитаристиката“, категорична е Елвира Христова.
През изминалата учебна година училището продължава да работи по „Подкрепа за успех“ с образователен медиатор, който инициира много атрактивни за учениците минипроекти. Чрез тях се облагородява училищната среда, а класните стаи и фоайетата се обзавеждат с минибиблиотеки с книги, като материален символ на знанието. Габровската гимназия е партньор на 125. СУ „Боян Пенев“ – София. Вече са направени няколко срещи по програмата „Иновации в действие“. По НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, модул „Културните институции като образователна среда“, с Националния музей на образованието провеждат съвместни уроци. Идеята е в ролята на учители да влизат експерти от културните институции, както и учителите да се изявяват в извънучилищна среда.
„Продължаваме съвместната си работа и с други културни институции и продължаваме да предлагаме занимания по интереси в клубове в духа на новото време – казва Елвира Христова. – През изминалата учебна година създадохме вокално-инструментална група, към която и най-малките ученици проявяват интерес и вече имат участия. Освен това имаме клуб „Млади възрожденци“, както и клубове по фотография, по журналистика и т.н.“
Традиционно възпитаниците на гимназията се справят отлично на ДЗИ и са първи по резултати в областта, а на национално ниво са сред първите 50 училища. Много се гордеят с успеха на своята ученичка Габриела Христова, която е единственият носител в област Габрово на почетното отличие „Национална диплома“ за учебната 2021/2022 г. Тя се присъжда от МОН на ученици с изключителни постижения в образованието – отличен успех (6.00) по всички учебни предмети, вписани в дипломата за средно образование, и за изявени способности в областта на науките, технологиите, изкуствата и спорта.
„Имаме доста други пълни шестици от ДЗИ, но само Габриела постигна пълно отличие и на двете матури – по БЕЛ и по английски език – разказва директорката. – Много се гордеем с нея, защото тя в края на XI и в края на XII клас стана лауреат на националния кръг на олимпиадата по английски език. Тоест е последователна и постига трайни резултати, така че не бяхме изненадани и го очаквахме от нея. Нейният успех се дължи не само на упорития ѝ труд, а и на класния ѝ ръководител – преподавателя по английски език Росица Русева, както и на другите учители. Радва ни и това, че Габриела оценява факта, че постигнатият от нея отличен резултат е плод на екипна работа. Тя мина през много колебания какво да продължи да учи, като най-много се чудеше дали да е право, или английска филология. Накрая записа японистика в Софийския университет.“
Повечето априловци продължават образованието си в хуманитарни области, след като завършат средното си образование. Но се затвърждава тенденцията поне по десетина деца от випуск да се ориентират към различни медицински специалности.
През изминалата учебна година гимназията публикува и 18-ото издание на хуманитарния сборник „Денница“ – наследник на книгата за новобългарското образование на Васил Априлов, която бележи 180-годишен юбилей.
В летописа на училището от 1992 г. насам започва практиката на издаването на ученически сборник, който носи името „Денница“, като символ на приемствеността с Априловия сборник. В него се публикуват ученически произведения и отличени доклади, участвали в национални конференции по литература, история и философия. Последното му издание изглежда по-различно и в него освен текстове на всички езици, на които се обучават априловци, са включени и авторски илюстрации и графики на ученици. Издаването на юбилейния сборник става с подкрепата на училищното настоятелство, което организира дарителска кампания. Цялата габровска общественост се включва в набирането на средствата, за да се получи наистина добро издание, което се предлага и на книжния пазар.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg