Тазгодишното издание на Европейския конкурс за млади учени се провежда в Лайден, Нидерландия, до 18 септември
Антоанета
НАЙДЕНОВА
От 13 до 18 септември тази година се провежда 33-ото издание на Европейския конкурс за млади учени EUCYS в Лайден, Нидерландия. Градът домакин, който посреща международните млади таланти на възраст между 14 и 20 години, е и Европейски град на науката за 2022 г.
България ще бъде представена в престижния конкурс от трима ученици – Стивън Огнянов и Петър Жотев от СМГ, и Радостин Чолаков от МГ „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив. Те са избрани чрез участие в националния конкурс „Млади таланти“, организиран съвместно от МОН и ИМИ – БАН, в който са победители. Конкурсът е част от инициативите на Министерството на образованието и науката за стимулиране и подпомагане развитието на младите научни таланти в страната.
Стивън Огнянов от СМГ ще представи България с проект за разлагания на матрици от типа Вандермонд. По-специално ще представи нов метод за двудиагонални разлагания, който позволява точни изчисления с матрици дори когато те са необратими. Стивън Огнянов завършва СМГ догодина и планира да продължи да се занимава с математика или информатика.
Радостин Чолаков тази година ще бъде в XI клас в МГ „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив. Той ще представи България на Европейския конкурс за млади учени с проект на модел за машинно обучение, който може да анализира таблични данни и да се прилага навсякъде, където те се срещат – в образованието, финансите, здравеопазването и т.н.
Радостин от малък има интереси в областта на информатиката и програмирането. Има намерение да се развива в компютърните науки и изкуствения интелект.
Петър Жотев също тази година ще завърши СМГ „Паисий Хилендарски“. Младежът участва в олимпиади от повече от 4 години, а това лято заема историческото за България второ място на 33-тата международна олимпиада по биология в Ереван, Армения. В бр. 35 на в. „Аз-буки“ представихме Петър Жотев, който сподели, че върви усилена подготовка за EUCYS в Лайден, тъй като форматът на състезанието е различен от този на олимпиадите. „Имаме проучване, което да представим пред жури от различни държави, като презентираме проектите“, обяснява ученикът. Проектът, с който ще участва, е разработен съвместно с Института по биология и имунология на размножаването „Акад. Кирил Братанов“ при Българската академия на науките.
„Тестваме нова технология за използване в животновъдството, която позволява предварително да се избира полът на животните. Сега се тества с овце – обяснява Жотев. – Състои се в това да се сортират сперматозоиди, които водят до получаване на мъжки животни, и такива, които водят до получаване на женски животни. След това двете групи да се използват поотделно. Това ще е от полза, защото в повечето животновъдни ферми има нужда само от женски животни за мляко, докато мъжките са ненужни. Ако технологията започне да се прилага масово, ще доведе до повишаване на ефективността и ще намали вредите върху околната среда, защото така ще са необходими по-малко животни за целите на размножаването“, допълва ученикът. Реалното тестване предстои тази година. То ще бъде направено от Института при БАН.
Петър Жотев не е решил със сигурност къде ще продължи обучението си. Засега се е насочил към „Биохимия“ в ETH Цюрих, който е в топ 10 на университетите в света.
В миналогодишното хибридно провеждане на EUCYS участваха четирима български млади учени и всички те завоюваха награди. Виктор Колев спечели първа награда, Йордан Цветков – втора, а Христо Тодоров и Теодор Кирилов – награди на партньорски организации.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg