Кандидатури за Наградите за културно наследство 2023 г. се приемат до 18 ноември
Антоанета НАЙДЕНОВА
Голямата награда за ангажираност на гражданите и социално сближаване от Наградите за културно наследство 2022 г., известни като „Европа Ностра“, е за българския проект „Реките на София“. Той е дело на фондация „Колективът“. Чрез неочаквани архитектурни интервенции и културни и образователни събития инициативата превръща изкуствените речни корита на София в публично достъпни пространства и увеличава тяхната видимост.
Инициативата „Реките на София“ създава временни точки за достъп, както и сцени, павилиони и градска мебел и организира вече три поредни години фестивали с разнообразна културна, образователна и спортна програма. Тази година от 2 до 4 септември край Владайска река до Лъвов мост се проведе третото издание на „Реките на София“ с разнообразни събития – от музика и инсталации до модерен цирк, лятно кино и артбазар.
В рамките на „Реките на София“ се провеждат и работни групи с архитекти, урбанисти и студенти в диалог с главния архитект на столицата. Инициативата променя нагласата на хиляди граждани, както и на институциите и превръща реките в зона с културно, природно и обществено значение. Тя е класирана като финалист и за наградите на Новия европейски Баухаус, които отличават красиви, устойчиви и обществено значими постижения в дизайна и градоустройството. Фондация „Колективът“ вече развива подобни проекти и в други градове.
Наградата „Европа Ностра“ за ангажираност на гражданите и социално сближаване е една от петте големи награди, които бяха раздадени в Пражката държавна опера на официална церемонията за връчване на Наградите за културно наследство 2022 г.
Другите отличия са в категориите за иновации, за цифрова трансформация, за действия в областта на климата и за международни отношения.
Връчва се и награда на гражданите след онлайн проучване с участието на 11 000 европейци. Тази година тя се присъжда на проекта World Vyshyvanka Day от Украйна – ежегоден международен фестивал за популяризиране на емблематичната бродирана риза в украинската национална носия (вишиванка).
30 са лауреатите от 18 държави на престижния конкурс за културно наследство, който се провежда с подкрепата на програма „Творческа Европа“. Инициативите са посланици на красотата на наследството в Европа, независимо дали са традиции и ноу-хау, спираща дъха архитектура, или начинът, по който наследството обединява общности и поколения. Наградите връчиха българският еврокомисар Мария Габриел и изпълнителният президент на „Европа Ностра“ проф. д-р Херман Парцингер.
Голямата награда за иновации е за научноизследователския проект SILKNOW. Той създава интелигентна изчислителна система за запознаване с европейското наследство на коприната. Проектът е съвместен между Франция, Германия, Италия, Полша, Словения и Испания и се осъществява с подкрепата на „Хоризонт 2020“.
Испанският проект „Симфония“ е лауреат на Голямата награда за цифрова трансформация. Той повишава осведомеността за класическата музика сред младите хора, използващи съвременни технологии чрез аудио-визуални средства.
Лауреат на Голямата награда за действия в областта на климата е VA’Sentiero, Италия. Това е тригодишна експедиция, предприета от група млади ентусиасти, които документират цялата дължина от 8000 км на Sentiero Italia – най-дългия маршрут за пешеходен туризъм в света и пример за насърчаване опазването на природното наследство.
Голямата награда за международни отношения посмъртно получава гръцкият консерватор и историк Коста Карас, Атина. Той работи неуморно повече от 50 години в полза на културното и природното наследство на Гърция и Европа.
Всички лауреати на Голямата награда и Наградата на гражданите получават по 10 000 евро.
Следващата седмица ще бъде обявена поканата за Наградите за европейско наследство 2023 г. По нея ще може да се кандидатства до 18 ноември 2022 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg