Мястото на НИМХ е там, където се използва неговата експертиза, коментира министър Николай Денков
Системното място на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) е там, където се използва неговата експертиза. Това е преди всичко, но не само, Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Така министърът на образованието и науката акад. Николай Денков коментира предложението НИМХ да излезе от системата на Министерството на образованието и науката, съобщи пресцентърът на МОН. Преместването на НИМХ е записано в преходните и заключителните разпоредби на проектобюджета за 2022 г. От Института се обявиха срещу промяната и изпратиха писмо до премиера Кирил Петков.
По закон МОН трябва да задава общите политики за развитие на образованието и научната дейност и да бъде равно отдалечено от всички научни институти. Към момента освен НИМХ всички институти са или към други организации като университетите, БАН, Селскостопанската академия, или към други министерства. Например Националният център по заразни и паразитни болести е към МЗ, а Институтът по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“ – към Министерството на отбраната.
Прехвърлянето на НИМХ към МОСВ е поискано на 16 юли 2021 г. от тогавашния министър на околната среда и водите Асен Личев. В писмо до МОН той излага своите мотиви: „Законът за водите създава преки задължения за НИМХ и определя НИМХ като субекта, извършващ количествения мониторинг на валежите, подземните и повърхностните води, включително наносния отток… Посочената дейност е пряко свързана с правомощията на министъра на околната среда и водите по управление на водите на национално ниво… Допълнително, дейността на НИМХ е от изключително значение за поддържането на националната мрежа за мониторинг на подземните води, част от Националната система за мониторинг на околната среда.“ Министър Личев посочва, че промяната ще повиши ефективността и ще оптимизира организацията по осъществяване на мониторинга, ще подобри крайния резултат при разработване на стратегически и програмни документи, свързани с управ-
лението на водите. „Промяната ще доведе и до намаляване на административния ресурс, свързан с осигуряване на комуникацията и обмена на данни при осъществяване мониторинга на водите“, се казва в писмото до МОН.
Министър Асен Личев предлага НИМХ да бъде прехвърлен към МОСВ още при актуализацията на държавния бюджет през миналата есен. Тогава се прецени, че е по-удачно това да се направи с приемането на бюджета за 2022 г. според министър Денков. Той отбелязва, че няма забележки към работата на Института: „Всички виждаме, че те са много активни, използваме техните резултати“.
Акад. Денков подчертава, че МОН никога не е предлагало промяна в статута на НИМХ по отношение на неговото финансиране. Дали един институт е под шапката на едно или друго министерство, по никакъв начин не променя неговата възможност да кандидатства за научни проекти. Министърът е готов да обсъжда къде е най-доброто място на НИМХ. „Този разговор ще се проведе на правителствено равнище, защото има различни възможности“, смята акад. Денков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg