Зам.-министър Мария Гайдарова се включва в проект „Утринна приказка“
Деляна ЛУКОВА
Приказка за добро утро чете на четиригодишни малчугани от пловдивската детска градина „Бреза“ зам.-министърът на образованието Мария Гайдарова.
„Много съм щастлива да бъда днес с вас. Обичате ли приказки?“, обърна се към седналите върху пухени възглавнички на пода деца зам.-министърът. Малчуганите от група „Мечо Пух“ отговарят одоб-
рително в хор, а тя заема място на синия диван до тях и разтваря книга с пъстри илюстрации. До нея сяда 4-годишната Стела Димитрова, която поискала да бъде облечена в снежнобяла рокля като балерина, за да посрещне госта за утринната приказка.
ДГ „Бреза“ е единственото пловдивско детско заведение, което вече четвърта година прилага адаптационния модел „ Утринна приказка“. Всяка сутрин точно в 9 часа гост, основно от семействата на децата, чете или разказва приказка в специално оформен кът. След прочита чрез плавен преход се преминава към ситуацията по програма, свързана с темата на приказката.
Началният педагог Ани Арабаджиева покани зам.-министър Гайдарова в семейната стая, разположена във фоайето на първия етаж на детската градина, за да ѝ сложи баджа за четец на деня. Посочи ѝ избраната приказка „Косе Босе“, след четенето на която децата да майсторят от пластилин гнездо с пиленца. Със звънче в ръка Гайдарова се отправи към стаята на втора група, за да даде познатия сигнал, че е време за приказка.
„Вашата госпожа ми каза, че редовно четете, което е чудесно“, обърна се зам.-министърът към децата и разлисти книгата с приказки.
Директорът на „Бреза“ Нели Димитрова обясни, че родители от различни професии се включват активно и отделят време сутрин, преди да се заемат със служебните си задължения, да почетат на децата по предварително изготвен от предходната седмица план. Като разказвачи на приказки в групата влизат също медицинската сестра и готвачката.
Идеята на пилотния национален проект „Утринна приказка“, разработен от МОН и преподаватели от Великотърновския университет, е от най-ранна възраст децата да се потопят в приказния свят на героите. Да влизат в роли, да участват в драматизация и да обогатят активния речников запас. А в следващите възрастови групи да насърчи интереса към четенето, да развие въображението и да изгради трайни нагласи към възприемането на информация. Той се реализира в 50 детски градини в 10 области в страната.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg