Сънародниците ни отбелязват празниците на Родината, почти изцяло са запазили традиционната кухня
Айсехел РУФИ
До света на азербайджанските традиции, бит и култура се докоснаха софиянци на форум, организиран от сдружение „Подкрепа за развитие на азербайджанско-българската дружба“. Той е подкрепен от държавата в Азербайджан чрез Агенцията за неправителствените организации.
Толерантността е национална духовна ценност в тази страна, категорични са участниците, сред които редица представители на българската общност в Баку. „Мултикултурализмът е исторически заложен в Азербайджан. Българската общност в страната, която наброява около 300 души, пази езика, културата и обичаите си. Сънародниците ни отбелязват българските празници, почти изцяло са запазили традиционната кухня. В Азербайджан както към нас – българската общност, така и към всички останали, отношението е изключително толерантно и с уважение към различните религии“, разказа на форума председателката на сдружение „Подкрепа за развитие на азербайджанско-българската дружба“ етническата българка Мария Хюсейнова-Атанасова. Тя е израснала в Гянджа – втория по големина град в страната. Там се намира и голяма част от българската общност в Азербайджан. Предците ѝ са от Панагюрско, а в момента живее в столицата Баку.
Посланикът на Азербайджан в България Хюсеин Хюсейнов – гост на събитието, също смята, че за страната му са характерни толерантността и взаимното доверие между различните култури. Тази духовна ценност е исторически „изкована“ през годините. Още преди новата ера местните жители са изповядвали зороастризма, който около хиляда години остава доминираща религия в Азербайджан. От IV до VIII век на територията на днешен Азербайджан проповядваната религия е християнството, което в тези земи е неразривно свързано с името на апостол Вартоломей – един от дванайсетте апостоли на Исус Христос.
В днешни дни държавата оказва подкрепа за реставрация и обновяване на съществуващите църкви. Като малък модел на азербайджанската толерантност се сочи село Нидж в района на Габала, където има две джамии и 3 църкви. Две от тях са изцяло ремонтирани през последните 7 години.
Освен толерантност към различните култури страната се слави в ислямския свят и с демократичните права на нежния пол. В Азербайджан през 1918 г. се създава първата демократична република в мюсюлманския свят. Още тогава се дават равни избирателни права на жените.
Първата опера в мюсюлманския свят също е създадена в Азербайджан – „Лейля и Меджнун“ от Юзеир Хаджибеков, разказва София Шигаева-Митреска – директор на Центъра за азербайджански език и култура към СУ „Св. Климент Охридски“, разкрит от Славянския университет в Баку. Центърът работи в посока популяризиране на азербайджанския език и култура, организира чествания на традиционни празници на народа на Каспийско море. Работи и по превода на редица книги от азербайджански автори, предстои издаване на азербайджански приказки.
Азербайджанските танци саръгелин и аллъ, изпълнения на популярните Рашид Бейтуллов, Мюслим Магомаев и младия Емин Акаларов бяха представени пред гостите на културния форум от Мария Хюсейнова-Атанасова, известна като сърцето на българската общност в Азербайджан.
„Хубав празник на приятелството в София по прекрасната инициатива на нашата сънародничка от Азербайджан. Като носител на двете култури, тя прави много за приятелството между България и Азербайджан“, коментира председателят на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова. И уточнява, че внукът на Мария Хюсейнова е студент в Софийския университет.
Първият български посланик в Азербайджан Юксел Ахмед пък си припомни историческите събития по създаването на българско посолството в Баку в периода 1999 – 2003 г. Още тогава, като представител на българската страна, той е посрещнат с отворени обятия от тогавашния президент Гейдар Алиев. И до днес управниците от Азербайджан демонстрират доброто си отношение към България, като са разменяни многократни двустранни визити на високо ниво.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg