Петя НИКОЛОВА
55 момичета от уязвими групи са кандидатствали за участие в VII национален лагер на младежката фондация „Арете“ – България.
25 от тях получават покана да се присъединят към събитието, което се провежда от 29 до 31 октомври в КК „Боровец“.
От 2014 г. „Арете“ предоставя шанс на млади жени и момичета от уязвими групи да преживеят няколко дни в компанията на свои връстници, да се срещнат с модели за подражание от общността и да се включат в мотивиращи семинари и работилници. За повечето от тях лагерът е първата възможност да излязат извън своята общност. Затова учебната програма е внимателно разработена, с включена обратна връзка от предишни лагери и съобразена с нуждите и възрастта на участничките.
„Нашата цел е да подготвим момичетата за периода след завършване на гимназия – казва Радостина Чапразова, директор на „Арете“ за България. – Стремим се да им помогнем да развият жизненоважни социални умения, да ги насърчим в желанието им да бъдат по-добре образовани и с по-големи шансове за реализация. Правим това с подкрепата на ролеви модели, обучители и среща с експерти по въпросите на половото равенство.“ В програмата на лагера свои истории споделят успешни жени и момичета от уязвими групи, студентки или завършили висше образование, постигнали успех в личен и професионален план.
Националният лагер е първата по рода си инициатива на Балканите и в Европа, която се фокусира върху нуждите на момичета от уязвими групи в България, адресирайки предизвикателствата, с които те се сблъскват във и извън своите общности. Освен подкрепа за цялостно развитие на потенциала младите жени получават професионални насоки за справяне индивидуално и като общност с тези предизвикателства, за да се превърнат в активни и ангажирани граждани, а като надграждане – да идентифицират лидерски потенциал. Една от важните цели пред Младежката фондация, е свързана с превенцията на ранните бракове и отпадането от училище. Радостина Чапразова споделя, че за седемте години, откакто организират лагерите, се очертава ясна тенденция за преодоляване на ранните бракове, която върви успоредно с процесите на модернизация на общността.
За да се достигне до възможно най-много момичета, да се подпомогнат те в процеса на кандидатстване и да се установят контакти с родителите, важна партньорска подкрепа на фондация „Арете“ – България, оказват училища, регионални управления на образованието, местни НПО и лидери на общността.
От самото начало 147 момичета от цяла България са участвали в женската лидерска програма. От тях 69 са студенти в специалностите право, социални дейности, финанси, публична администрация, педагогика, медицински специалности, бизнес. 57 от тях са завършили университет и са станали професионалисти. Останалите 76 продължават да учат в гимназия или имат успешно завършено средно образование. Само две момичета са напуснали средното образование, защото са заминали в чужбина.
Организаторите предвиждат като част от програмата и среща с представители на сдружение „Съвет на жените в бизнеса в България“.
На въпроса кой критерий е решаващ при избора на момичета за участие в лагера, Радостина Чапразова уточнява, че най-важни са мотивацията за образование, ангажираност с проблемите на етническото и половото равенство, креативно мислене и свободно изразяване на позиция. „Последното – казва тя, – е видно веднага от есетата, които са част от формуляра за кандидатстване.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg