Разкриват нова бакалавърска програма през учебната 2023/2024 г.
Стела МАРИНОВА
Университетът за национално и световно стопанство ще подготвя учители по икономика и информатика. За целта от академична 2023/2024-а учебното заведение ще предлага прием в бакалавърска програма „Педагогика на обучението по икономика и информатика“ в направление „Педагогика“, споделя пред „Аз-буки“ ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.
Създаването на новата специалност се планира от две години на база анализи, които показват, че ще има търсене на преподаватели по двата предмета. „Предстои внасяне на документите в Националната агенция за оценяване и акредитация и се надяваме март-април да имаме акредитация и да обявим официално специалността. Целта е в нея да се обучават 50 – 60 студенти, но това зависи от бройките на МОН – обяснява ректорът. – Това ще засили сътрудничеството и със средните училища. Педагогиката е приоритетна специалност, така че мисля, че сме на прав път.“
За да се задълбочи връзката между висшето училище и икономическите гимназии, УНСС иска да последва успешния модел на взаимодействие между Техническия университет – София, и гимназии към неговата структура – Технологично училище „Електронни системи“ и НПГ по компютърни технологии и системи. „Искаме още повече да засилим това сътрудничество, като интегрираме едно или две училища към УНСС. Това ще даде възможност както за по-добро обучение на самите студенти по педагогика, така и на учителите да участват в нашия учебен процес. Има голям потенциал за добро развитие на идеята – заявява проф. Димитров. – Искаме да следваме този модел. Той е успешен и работи добре. Има готовност от гимназии, с които сме разговаряли, за подобно сътрудничество.“ За да се случи това, първо трябва да бъдат направени промени в Закона за висшето образование, за да бъде регламентирана възможността.
Необходимостта от специалисти по икономика и информатика с педагогическа правоспособност се потвърждава и от срещи с директори, представители на работодателски организации, общини, учители. Една от първите е с ръководството на Асоциацията на икономическите училища в България.
В рамките на срещата Мая Гешева – член на Координационния съвет и директор на Националната финансово-стопанска гимназия, посочва като проблем липсата на педагогическа правоспособност на голяма част от преподавателите по икономическите дисциплини и необходимостта от допълнителното ѝ придобиване в рамките на 2 – 3 семестъра. „Ако това се случва в УНСС, като те съчетават своята икономическа подготовка с педагогическата и са готови след това да дойдат при нас, това би било чудесно“, отбелязва тя.
Ректорът на УНСС провежда и втора среща относно недостига на преподаватели по икономика и информатика. На нея директорът на НПГПТО „М. В. Ломоносов“ Таня Михайлова споделя, че някои нови учители напускат, тъй като има разминаване между това, което са си представяли като работа, и това, което е в действителност. „Когато обаче са подготвени и знаят механизмите, по които могат да се справят, тогава се чувстват на мястото си“, смята тя.
Ректорът на УНСС допълва, че ще бъдат разкрити още три нови специалности. Това са „Киберсигурност и електронно управление“, която има подкрепа от ресорното ведомство и министърът вече е изпратил писмо до МОН за бройки в държавна поръчка, „Компютърна обработка и анализ на данни“ и „Приложна лингвистика“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg