Сградата на видинската
„Св. св. Кирил и Методий“ ще се отоплява чрез геотермална инсталация
Борислава
БОРИСОВА
Видинското средно училище по изкуствата „Св. св. Кирил и Методий“ ще бъде първата в града модерна високоефективна сграда, в която значителна част от енергията се доставя от възобновяеми източници. Тя ще се отоплява чрез геотермална инсталация, казва директорът Бисерка Каменова.
Това е възможно благодарение на одобрен проект на Община Видин по процедура „Енергийна ефективност в сгради“, подкрепена от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 – 2021 г., чрез т.нар. Норвежка програма. Той е на стойност 2 346 278 лв., които 100 % са безвъзмездна финансова помощ.
Проектното предложение е насочено към цялостна енергийна трансформация на сградата на СУ „Св. св. Кирил и Методий“. Предвиждат се енергоспестяващи мерки, които значително ще намалят топлинните загуби. Ще бъде изградена високоефективна геотермална инсталация с два термопомпени агрегата „вода – вода“. Тя ще замени използвания котел на промишлен газьол. Модерната геотермална инсталация ще е с отоплителна мощност 360 kW, които ще се присъединят към външен геотермален контур и ще се реализира т.нар. земносвързана геотермална термопомпена инсталация. Училището ще се сдобие и с фотоволтаична инсталация за покриване на собствените енергийни нужди, както и със системи за съхранение на енергията и за мониторинг и управление.
Тези мерки ще позволят над 90 на сто от потребената енергия да е от възобновяеми източници. По този начин СУ „Св. св. Кирил и Методий“ ще се превърне в първата във Видин сграда с енергиен клас „А+“ – с близко до нулевото потребление на енергия. С изпълнението на Проекта ще се демонстрира и валидира новаторски подход за трансформация на конвенционални сгради във високоефективни. Той ще може да се приложи от видинското кметство и по отношение на други публични сгради, обяснява Десислава Тодорова – зам.-кмет на община Видин. Предвижда се и сътрудничество между Община Видин – бенефициент по Проекта, и партньорите ѝ: Енергийна агенция – Пловдив, и NORCE Norwegian Research Centre AS. Целта е придобиването на специфично ноу-хау и обмяна на добри практики в сферата на геотермалната енергия посредством взаимни посещения и специализирани уебинари
„Цялостната енергийна трансформация на сградата на училището трябва да завърши до април 2024 г. Мащабният проект е плод на двегодишни усилия. Съвсем скоро ще видим нашето училище по-уютно, по-привлекателно не само за нас, но и за родителите и обществеността“, казва Бисерка Каменова.
Във Видин се изработва Стратегия за енергиен преход на общината до 2050 г., уточнява зам.-кметът Десислава Тодорова. Вече са избрани две енергопозитивни зони – ж.к. „Химик“ и ж.к. „Бонония“, които ще бъдат включени в Стратегията. Идеята е в тях да бъдат приложени успешни практики, заимствани от други европейски градове, обяснява зам.-кметът. Тя дава пример какво се прави по отношение на общински обекти в двете зони.
„За ж.к. „Бонония“ Общината е инвестирала в енергийно обследване и технически проект за обновяване на сградата на градското ученическо общежитие с оглед бъдещо кандидатстване за финансиране през настоящия програмен период. Има направено енергийно обследване и на сградата на Средно училище „П.Р. Славейков“. Предстои такова да се направи и за филиала „Незабравка“ към ДГ „Арабела“. С малки стъпки администрацията се опитва да върви към превръщане на тази зона в енергопозитивна“, подчертава Тодорова.
И дава за пример техническия проект за градското общежитие, който предвижда също геотермално отопление и поставяне на слънчеви колектори. Средното училище „Св. св. Кирил и Методий“ попада в зоната на ж.к. „Химик“. Там вече инвестициите към енергиен преход се случват реално. „Надеждата ни е квартал по квартал, зона по зона да превръщаме Видин в по-красиво и по-добро място за живеене“, казва заместник-кметът.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg