Мария АЛЕКСАНДРОВА
Среща между седмокласници и осмокласници от Българското училище „Иван Станчов“ – Лондон, техните учителки Здравка Момчева и Снежина Мечева и писателя Продрум Димов се състоя в школото на 24 ноември. Тя е част от инициативите по случай Деня на будителите. На нея присъстват посланикът на България във Великобритания Марин Райков, и Ивайло Мойсов – културен аташе в посолството, отговарящ и за българските съботно-неделни училища.
„За будителството не трябва да се говори един ден в годината, защото будителите са сред нас, дори и в съвремието. Идеята ни е Денят на будителите да не е само отчитане на празника с мероприятия на самия ден. А да върви като нишка. Че за много неща трябва да се знае и те трябва се научават в българското училище, особено когато децата са в чужбина. Това е мисията ни“, споделя пред „Аз-буки“ Снежина Мечева, директор на БУ „Иван Станчов“ – Лондон, и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина. Школото провежда няколко мероприятия, свързани с будителството. Сред тях е премиерата на последния романа на преподавателя Здравка Момчева Soldier, който се посветен на героите, загинали в българската мисия в Ирак. След срещата учителите прожектират на децата и филм, направен в Българското училище в Рим по повод Деня на будителите.
В него се разкрива и допълнителна информация за будители, действали на територията на Италия, за които се знае малко.
По време на срещата писателят Продрум Димов запознава присъстващите с личността на Димитър Горов – един от съратниците и най-близките приятели на Христо Ботев. Той е роден в Пещера, емигрира в Румъния на 26 години и с трудолюбието си преуспява, като основава фабрика за свещи и сапун. Определят го като банкера на българските хъшове. Влага 3 милиона от спечелените си пари за подкрепа на революционното дело. Финансира също единствената стихосбирка на Ботев и Стамболов, както и вестниците на двамата, издавани във Влашко. От 30 писма на Ботев, написани преди да се качи на кораба ‚Радецки“, 6 са до Димитър Горов. На раздяла войводата предава именно на него най-ценните си вещи: писма, телеграми, личния си дневник. Сред тях е и прощалното писмо до съпругата на Ботев – Венета. От първите думи в него и до днес изтръпваме, когато четем: „Мила ми Венето, Димитре и Иванке!… Ако умра, то знай, че после Отечеството си съм обичал най-много тебе…“.
Димов подарява на училището в Лондон своята книга „Беззалезни изгреви“, в която основният очерк е посветен именно на живота и делото на Димитър Горов. Писателят оставя екземпляри от други свои творби за спомен в училищната библиотека.
„Благодарихме за споделеното, за горещото желание да се възкресява паметта на зас-
лужилите за свободата ни, и изпратихме нашия гост с цветя. Щастливи сме, че в един час по родолюбие възкресихме памет българска, и се надяваме с този кратък отзив да споделим свиден факт с колегите ни по света“, споделя още директорката на БУ „Иван Станчов“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg