Учителката по физическо възпитание Наталия Митева печели награда за добра практика
Петя НИКОЛОВА
Наталия е усмихнат млад човек, който знае как да оцелява в планината. Затова държи правилата да се спазват. Може да води часове по физическо възпитание и спорт на немски език. А когато я попиташ защо преподава в малко село като Скравена, община Ботевград, отговаря, че търси естествен живот за децата си. Тренирала е лека атлетика, харесва бившия световен рекордьор на 100 метра Морис Грийн. При това не заради успеха, а заради красотата на движенията и непринуденото му поведение на пистата. През 2007 г. завършва Националната спортна академия с основна специалност „Учител по ФВС“ и втора специалност „Треньор по туризъм и алпинизъм“. Една година преподава физическо възпитание на немски език в частно училище, а от 2020 г. е учител по ФВС в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Скравена. Ако това не е достатъчно, ето още един щрих – миналата година Наталия извървява по билото на Стара планина за 17 дни маршрута Ком – Емине с дължина 600 км.
„Най-важното, което се опитвам да постигна в работата си – споделя Наталия Митева, – е да възпитам у децата любов към спорта и движението от възможно най-ранна възраст. Преподавам физическо възпитание и спорт на ученици от I до VII клас. Това изисква гъвкавост в методите на обучение и начина на общуване с тях. Старая се чрез разнообразни игри да им покажа видовете спорт и двигателни активности. И когато учениците излязат изморени, но усмихнати от моите часове, разбирам, че съм си свършила работата.“
В основното училище в село Скравена се обучават 121 ученици, като 60% от тях са от уязвими групи. Да ги научат на дисциплина, е най-сериозното предизвикателство пред учителите. Но освен това се изискват креативност, любов и търпение, за да се създаде нужната позитивна и приятелска атмосфера, която да пробуди желание у децата да посещават редовно учебните занятия.
„Физическото възпитание безспорно се възприема като второстепенен учебен предмет в училищата – казва Наталия Митева. – За мен обаче движението и спортът са важен фактор за качествен учебен процес, поради което съм много изискващ учител. Същевременно се старая да съм максимално справедлива. А това е най-важно
за учениците – отношението към тях и да усещат, че си справедлив.“
А е напълно справедливо, когато изискваш от учениците си да облекат спортен екип в часовете по ФВС, да видят и преподавателя си облечен така. Затова Наталия влиза в своите часове в екип по правилата. За нея възпитанието тръгва от личния пример на учителя.
И макар че често се затруднява от задължението да следва учебната програма, която включва спортове, за които училището в Скравена не разполага с подходяща материална база, Наталия се вдъхновява от самите ученици и им предлага алтернативни и творчески занимания.
Не се случва често учител по ФВС да бъде награден за добра практика. Вероятно и самите преподаватели по този учебен предмет рядко се ангажират с креативното начинание да обмислят и предложат на учениците си по-продължителна във времето дейност, в която децата да играят главната роля. Но Наталия излиза извън общоприетия образ на учител по физическо, който хвърля топка на група ученици и след това чака да изминат 40-те минути. Освен това много иска децата да дадат шанс на спорта в живота си. Получава подкрепа от директора на училището Петко Петков, който също е учител по физическо възпитание. Затова Митева поставя на учениците от IV клас практическата задача да изработят под нейно ръководство книжка на тема „Спорт и здраве“. След това кандидатства с успешно реализираната идея пред Министерството на образованието и науката за добра практика. И на VII национална научно-практическа конференция за разпространение на добри практики, провела се през октомври в Банско, Наталия Митева печели награда и заслужените аплодисменти на присъстващите и журито за получения добър продукт.
„В продължение на три седмици с ученици от IV клас работехме заедно по общата практическа задача – съчиняване и изработване на книжка, която обхваща пет различни теми, свързани със здравословното влияние на спортните упражнения върху човешкото тяло – разказва Наталия. – Учениците, разпределени по групи, измислиха заглавие, оформиха по подходящ начин заглавната страница. Към всяка от поставените теми в съдържанието написаха текст и добавиха допълваща го илюстрация.“
Седем момчета и пет момичета от IV клас са в ядрото, което създава книжката. В групата е включено и дете с обучителни затруднения при четене и писане. От значение за проекта е и фактът, че присъства дете със сериозно наднормено тегло.
Много педагогически цели се постигат с осъществяването на тази задача. Но най-съществената сред тях е, че Наталия Митева успява по интересен начин да представи сложна за учениците информация, от която те сами да извлекат най-полезното за себе си и да го пресъздадат в разбираем за възрастта си начин. Този метод позволява и на деца с обучителни затруднения, които по-трудно фокусират вниманието си върху сложни учебни теми и имат трудности с възприемането на специализирана терминология, да достигнат необходимото ниво на познания по зададената тема, без да се демотивират или отегчат.
Видеоматериали, спортни уреди и пособия помагат на децата при подготовката на проекта. Наталия избира пет основни здравословни и психоемоционални проблема, които могат да бъдат отстранени чрез редовни и целенасочени спортни дейности и физически упражнения: затлъстяване, гръбначни изкривявания, често боледуване и слаб имунитет, липса на концентрация и слаба памет, депресия и ниско самочувствие. Получава се краен продукт, който може да служи за информация на всеки следващ випуск ученици, тъй като текстовете в книжката са написани на разбираем език. А децата обогатяват общата си култура за ползите от спорта и физическите упражнения и за вредата от обездвижването.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg