Детският център има статут на международна иновационна площадка за общо и допълнително образование
Анелия ВРАЧЕВА
По материали
от чуждестранния печат
Международният детски център „Артек“ е създаден през 1925 г.
като летен палатков лагер. Разположен е на едно от най-красивите места на планетата – крайбрежието на Черно море, на 12 км от знаменития курорт Ялта, в градчето Гурзуф. Бреговата линия с плажове се простира на 7 км от планината Аю-Даг (Мечата планина). От 218 ха площ 102 ха са паркове. През 2000 г. в Токио „Артек“ е признат за най-добрия детски център сред 100 000 детски лагера. А през 2016 г. – за най-добрия в Руската федерация.
През 2014 г. е разработена Концепция за развитието на Международния детски център „Артек“ – „Артек 2.0. Презареждане“. Целта е Детският център да се превърне в най-добрата международна площадка по създаване, апробация и внедряване на иновационни програми за общо и допълнително образование, както и за здравна профилактика и отдих на децата. Концепцията предвижда пълна реконструкция: преустройство на всички корпуси, площадки, строителство на нови обекти, а главното – ново съдържание на педагогическата дейност. Според зам.-председателя на правителството на РФ (2015 – 2020 г.) Олга Голодец, „Артек“ отново става флагман сред детските лагери в Русия. Неговите образователни програми се изпълват със съвременно съдържание, появява се качествено нова детска среда.
МДЦ „Артек“ има статут на международна иновационна площадка за общо и допълнително образование, за здравна профилактика и отдих. Разполага с училище с 1200 места. През 2016 г. получава лиценз за осъществяване на образователна дейност в областта на предучилищното, общото и допълнителното образование (допълнително образование на деца и възрастни, допълнително професионално образование).
Образователният процес в „Артек“ се осигурява от 100 учители на средна възраст 35 години и 500 ръководители (вожати) – от 19- до 25-годишни. Колективът се формира на конкурсна основа сред специалисти от различни региони на страната.
В училището на „Артек“ е създаден голям лабораторен комплекс, допълнен със съвременни лаборатории по физика, химия, роботехника, биология и др. Снабден е с всичко необходимо за провеждане на практически занятия по държавния образователен стандарт. Центърът за допълнително образование организира работата на 60 студия с художествена, техническа, социално-хуманитарна, естественонаучна насоченост. Децата могат да изберат и профилирани отряди: туристически, морски, медицински, екологически, фотоотряди, на диджеи, към „Клуба на веселите и находчивите“ (КВН), театрални и други. За активните и спортните натури в „Артек“ действат 7 физкултурно-оздравителни програми,
9 оборудвани спортни площадки и кортове, 3 открити басейна с пързалки, съвременна стена за скално катерене и въжен парк. А Дворецът на спорта посреща желаещите с два басейна, гимнастически, тенис и фитнес зали. Централният стадион на Комплекса е със 7000 места и отговаря на всички международни стандарти.
Всяко дете, което пристигне тук, избира направление по желание. В продължение на 21 дни опознава, изучава, радва се на собствените си открития. Спектърът на програмите е разнообразен: от народни занаяти, възраждане на древни традиции до изучаване на авангардни технологии. Всички програми са личностно ориентирани, динамични и адаптирани към различните нива на подготовка на децата.
Учебните занимания в „Артек“ преминават не само в стаите, зад чиновете, но и в кримските музеи и паркове, на брега на морето и по време на екскурзии по крайбрежието. Децата посещават значими исторически места, запознават се с културно-исторически обекти, опознават маршрути на зеления туризъм.
Музейно-образователният комплекс (МОК) използва богатите ресурси на културно-историческите обекти и природните паметници на Крим. Комплексът позволява да се прилагат диалогови форми на комуникация, да се индивидуализират образователните маршрути в експозициите. Всичко това оставя у всеки артековец ярки спомени от посещението в Музея, където е прекарал часове на самостоятелно изследване и търсения, изказвал е и отстоявал своето мнение.
МОК е образователна среда за изследователска и креативна дейност на децата и площадка за презентации – „визитната картичка“ на „Артек“ за гостите и местната общност. Образователните програми на „Артек“ се реализират съвместно с тематични партньори. Международният детски комплекс си сътрудничи с 86 партньорски организации по съвместното реализиране на 94 тематични образователни програми с техническа, художествена, туристическо-краеведска и социалнопедагогическа насоченост.
Произходът на думата артек, както и на много други кримски топоними има тюркско или гръцко тълкуване. Най-популярните версии са свързани с гръцките думи άρκτος – мечка, заради разположението на „Артек“ в подножието на Аю-Даг (Мечата планина), и oρτύκια – пъдпъдък, άρτος – хляб, или с тюрко-татарското „артък“ – бивол. В арабски исторически източници се споменава страната, обитавана от руснаците – Артания.
В самия лагер най-популярна е версията, свързана с пъдпъдъците. Съществува и фразеологизъм „Артек – островът на пъдпъдъците“ и песен с такова име.
Профилен отряд „Алфа“
Отрядът „Алфа“ е перлата на „Артек“. Той е представен единствено в детския лагер „Морски“ и е с уникална програма. Децата в това подразделение заедно със своите водачи и опитен инструктор се занимават с усвояване основите на военната строева и планинска подготовка. Едни от най-интересните събития във всяка смяна са гмуркането с акваланг, стрелбата на професионален полигон, изкачването на планината Аю-Даг, изучаването на оръжия. Наситената образователна програма на отряда дава знания за устройството на армията на Руската федерация, разпределението на задълженията и длъжностите в нея.
Библиотеката на „Артек“
Общият книжен фонд на библиотеката на Международния детски център съдържа около 30 000 екземпляра печатни и над 50 периодически издания. Тя е включена към електроннобиблиотечната система „ЛитРес“, осигуряваща достъп до над 100 000 електронни книги, които могат да се четат на смартфон или таблет.
Библиотеката разполага със система за автоматизирано обслужване. Всеки читател при регистрацията си получава електронна читателска карта, която му дава възможност самостоятелно да взема и да връща книги. В залите на библиотеката се провеждат образователни и културни мероприятия, които формират информационна компетентност у децата. На разположение на читателите са ксерокс, принтер и скенер, както и интернет достъп.
Библиотеката работи денонощно!
Книгата на „Артек“
Международният детски център „Артек“ и фонд „Жива класика“ работят по съвместен проект, наречен „Книгата на „Артек“. Той дава възможност всяко дете да впише своята история в летописа на Детския център и да вземе със себе си артефакт като спомен за своята смяна под формата на книга.
Книгата на „Артек“ е отпечатана с твърда корица от професионално издателство и се състои от историите, записани от артековци за събитията в тяхната смяна. Издава се в рамките на проекта „Всеруска училищна летопис“. Целта на този проект е създаването на единен ресурс, обединяващ интелектуални, литературни, познавателни и други книжни проекти, създадени в рамките на колективното и индивидуалното творчество на учащите за обмяна на опит между учениците.
Лагери и отряди
„Полеви“ е част комплекса „Крайбрежен“. Приема около 400 деца на смяна. Историята му започва на 13 юни 1963 г.
„Речен“ също е в комплекса „Крайбрежен“ и е открит на 4 юли 1962 г. Приема по 322 деца на смяна.
„Езерен“ е третият в комплекса „Крайбрежен“, разположен е в самия център на „Артек“. Открит е на 4 юли 1962 г. За една смяна приема 322 деца.
„Кехлибарен“ се появява на картата на „Артек“ през зимата на 1966 г. и е един от лагерите в комплекса „Планински“.
„Кристален“ е вторият от комплекса „Планински“. Отваря гостоприемно врати за децата през юни 1966 г. Оттогава почивалите в него гордо наричат себе си „кристалните“. Всяка смяна тези щастливци стават с 336 повече.
„Лазурен“ е в състава на „Артек“ от 1937 г. По това време почивният дом „Суук-Су“, предназначен за членовете на правителството, е предаден на „Артек“ и получава името си.
С постановление №1642 от 26 декември 2017 г. Правителството на Руската федерация утвърждава Държавната програма „Развитие на образованието“ за периода 2019 – 2025 г. Основните направления в нея са „Развитие на средното професионално и допълнителното професионално образование“; „Развитие на предучилищното и общото образование“; „Развитие на допълнителното образование на деца и реализация на мероприятия по младежки политики“; „Усъвършенстване управлението на системата на образованието“.
Утвърдени са правила за предоставяне на грантове на младежки и детски обществени обединения, както и на граждани на Русия – победители в националния конкурс за младежки проекти. Размерът на финансовата подкрепа за физически лица, граждани на Русия от 14 до 30 години, е от 100 хиляди до 300 хиляди рубли (1200 – 3600 евро), а за обществени обединения – до 2 млн. рубли (24 000 евро). Ще бъдат подкрепени около 1300 проекта по направления информиране за възможности за саморазвитие, междунационално и междурелигиозно взаимодействие, подкрепа на творческата младеж, подкрепа на доброволчески инициативи, кариера и самоуправление.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg