Горещите извори на Земята и хидротермалните отвори са дом на неидентифицирана доскоро група едноклетъчни археи, живеещи в седименти от горещи извори. И за разлика от подобни малки едноклетъчни организми, които живеят дълбоко в седименти и се хранят с разлагаща се растителна материя, тези археи не произвеждат затоплящия климата газ метан, съобщават изследователи в Nature Communications.
„Микроорганизмите са най-разнообразната и изобилна форма на живот на Земята и познаваме само 1% от тях – казва Валери де Анда, екологичен микробиолог от Тексаския университет в Остин. – Нашата информация е предубедена към организмите, които засягат хората. Но има много организми, които задвижват основните химически цикли на Земята, които просто не познаваме.“
Археите са особено мистериозна група. Едва в края на 70-те години на миналия век те са признати за трета област на живота, различна от бактериите и еукариотите (които включват всичко останало – от гъби до животни и растения). В продължение на много години се смята, че археите съществуват само в най-екстремните среди на Земята, като горещи извори. Но археите всъщност са навсякъде. Тези микроби могат да играят голяма роля в начина, по който въглеродът и азотът циркулират между повърхността на земята, нейната атмосфера и океаните. Една група археи – Thaumarchaeota, са най-разпространените микроби в океана, казва Де Анда. А образуващите метан археи в стомасите на кравите карат животните да изригват големи количества газ в атмосферата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg