Ново разширено Споразумение за европейска кооперираща държава, която ще развитие космическата ни индустрия, се подписа в Тулуза. „То е символ на нарасналия интерес и ангажираност на България да продължи сътрудничеството си с Европейската космическа агенция (ЕКА) и да осигури условия за постигане на завишените ни амбиции за развитие и участие в инициативите на ЕКА“. Това заяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, който заедно с генералния директор на ЕКА Йозеф Ашбахер подписа документа.
Споразумението дава възможност на български фирми и научноизследователски организации да участват в процедури за подбор и да реализират своите проекти с космическо приложение. То предвижда изпълнение на План за европейска кооперираща държава, чиято цел е да повиши готовността на българския космически сектор за пълноценно участие в програмите на ЕКА при бъдещо пълноправно членство на страната ни в Агенцията.
По думите на министър Лорер сътрудничеството с ЕКА ще допринесе за повишаване качеството и конкурентоспособността на научноизследователския и технологичния сектор, както и за по-голяма видимост на българските иновативни компании. Той подчерта, че все повече сектори са вдъхновени от космическия потенциал, и по-специално от космическите технологиите и ги пренасят в други области, включително за разработване на иновативни бизнес модели, инвестиции и растеж.
Новото споразумение осигурява достъп до младежките програми на ЕКА за магистри и стипендианти, както и възможност за участие във взаимния обмен на експерти, научна и техническа информация, данни и стоки от взаимен интерес в областта на космическата наука, технологиите и приложенията.
Министър Лорер посочи, че очаква сътрудничеството да се задълбочи, като бъдат договорени по-ефективни и разширени възможности за изпълнение на проекти от взаимен интерес в областта
на научно-приложните изследвания и високотехнологични продукти и услуги.
Продължава съвместната работа между България и ЕКА за развитие на устойчивостта и конкурентоспособността на българските предприятия в космическия сектор, както и за съхраняване на научния потенциал.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg