Петя НИКОЛОВА
Можете ли да решите тази задача? „Естествените числа a, b, c и d са такива, че а>b>c>d и a2 – ac +c2 = b2 – db + d2 . Докажете, че числото ab-cd не е просто.“ Публикувана е в септемврийския брой на канадското сп. Crux Mathematicorum, а предизвикателството отправя учителят по математика и създател на международния турнир „Математика без граници“ Любомир Любенов. „Най-трудната задача – казва Любенов – е тази, която още не е съставена.“ Математиката е безгранична, но по-важното е, че обединява и вдъхновява младите хора от цял свят, при това с конкретен адрес – България.
През 2023 г. предстои десетото юбилейно издание на международния турнир „Математика без граници“, на който България е домакин и чийто финал традиционно се провежда в Несебър. Организаторите вече изпратиха покана до училищата и обявиха графика, като първият етап – есенен кръг, започва от 18 октомври 2022 г.
През годините „Математика без граници“ се превръща в мащабно математическо състезание, в което мерят способности представители на различни държави от петте континента. В дистанционните кръгове за 9 години се включват общо 402 182 участници от 34 страни.
Началото се поставя в Стара Загора през 2013 г. с организацията на предварителните кръгове, като се залага идеята състезанието да бъде насочено към ученици от всички възрасти – от I до XII клас. Определя се полуфиналът да остане в Стара Загора, а за място на финалния кръг се избира Несебър. „Защото – казва основателят Любомир Любенов – Несебър е град, където се срещат Стара планина и Черно море, а освен това е част от световното културно-историческо наследство под закрилата на ЮНЕСКО.“
Така през юни 2014 г. в морския град се провежда първият финал на международния турнир „Математика без граници“. Оттогава до сега организаторите правят в Несебър 9 финала с присъствието на млади математици от 22 страни: Австралия, Азербайджан, Беларус, България, Виетнам, Естония, Иран, Казахстан, Китай, Киргистан, Малта, Мексико, Румъния, Русия, Северна Македония, Словения, Сърбия, Турция, Узбекистан, Украйна, Филипините и Хонконг. Включително в годините на пандемията 2020 и 2021 г. Несебър посреща своите финалисти.
„Успяваме, защото срещнахме съмишленици в лицето на учители от различни краища на света и на България – оценява подкрепата Любомир Любенов. – Колкото и добри да са посланията на едно събитие, в случая – на един турнир, те трябва да бъдат разбрани и подкрепени с конкретни действия. А в продължение на 9 години колеги от България и света отделяха от личното си време, за да осъществят идеята „Математика без граници“ да се превърне в реален стимул за изява на младите хора от цял свят.“ Учредителят на Международния математическия турнир определя като привилегия възможността на организатори и учители да видят щастливите лица на победителите, носители на купи и медали, окичени с лаврови венци и българска роза. „Тази радост се дължи и на вдъхновени хора като Николай Димитров – кмет на община Несебър, и директорите на СУ „Любен Каравелов“: бившия –Тодорка Желязкова, и настоящия – Ирина Велкова“, добавя Любенов.
Наградата „Абсолютен шампион“ от тазгодишното IX издание на международния математически турнир „Математика без граници“ получава Александър Александров – ученик от Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“. Учителката Мелани Каша Самут от Малта печели „Специална награда на кмета за най-голям принос към турнира“, а победителите в отделните категории могат да прочетат имената си на интернет страницата на „Математика без граници“. Тържествената церемония се провежда през юли на сцената на Античния театър в Стария Несебър с музикални и танцови изпълнения от България, Азербайджан, Малта, Румъния и Узбекистан и в присъствието на легендите на Турнира, печелили поне три купи – Никол Здравкова от Пловдив, Георги Цветелинов от Враца и Георгия Михалева от Бургас.
От 2019 г. всяка страна участничка във финал засажда роза в градината на Турнира. Организаторите се надяват розовата градина да става все по-голяма и ароматът ѝ да преодолява всички граници, така както го прави математиката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg