Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен очерта пред евродепутатите водещите инициативи през следващата година
В тазгодишната си реч за състоянието на Европейския съюз председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен очерта пред евродепутатите водещите инициативи, които ЕК планира да предприеме през идната година. Много от тях са в отговор на препоръки, отправени от граждани в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа. Сред инициативите са продължаване на силната подкрепа за Украйна и нейния народ, включително чрез пълноценно използване потенциала на единния пазар на ЕС. Въвеждане на мерки за подпомагане на европейците да преминат през енергийната криза. Подкрепа за бизнес средата, особено за малките и средните предприятия, с цел укрепване на бъдещата конкурентоспособност на Европа. Намаляване зависимостта на ЕС от руските изкопаеми горива и работа в тясно сътрудничество с надеждни доставчици. Допълнителни инвестиции в енергия от възобновяеми източници, по-специално в енергия от водород. Водеща роля в световен мащаб в областта на адаптирането към изменението на климата и опазването на природата, както и продължаване на подкрепата за демокрацията у дома и по света, а също и за върховенството на закона.
В. „Аз-буки“ публикува със съкращения част от речта на Урсула фон дер Лайен в Страсбург.
Последните години показаха колко много може да постигне Европа, когато е обединена. След безпрецедентната пандемия нашето икономическо производство изпревари равнищата отпреди кризата в рекордно кратък срок. Представихме SURE, така че хората да могат да запазят работното си място дори ако предприятията са останали без работа.
Постигнахме най-бързото възстановяване след следвоенния икономически бум. Това бе възможно, тъй като всички ние се обединихме около общ план за възстановяване. NextGenerationEU даде тласък на доверието в нашата икономика.
Досега на държавите членки са изплатени 100 млрд. евро. Това означава, че 700 милиарда евро все още не са влезли в нашата икономика. NextGenerationEU ще гарантира постоянен поток от инвестиции за запазване на работните места и на растежа. Това ще доведе до облекчаване на натиска върху нашата икономика. Но най-важното е, че това означава обновление. С Инструмента се финансират нови вятърни турбини и соларни паркове, високоскоростни влакове и реновиране с цел икономии на енергия.
Бъдещето на нашите деца се нуждае както от инвестиции в устойчивост, така и от устойчиви инвестиции. Трябва да финансираме прехода към цифрова икономика и икономика с нулеви нетни емисии.
През октомври ще представим нови идеи за нашето икономическо управление. Но позволете ми да споделя с вас няколко основни принципа. Държавите членки следва да разполагат с по-голяма гъвкавост по отношение на плановете си за намаляване на дълга. Трябва обаче да е налице повече отчетност за изпълнението на договореното. Следва да има по-прости правила, които всички могат да следват.
В нашата социална пазарна икономика всеки е насърчен да разгръща потенциала си. Но също така се полагат грижи за нашата уязвимост като човешки същества. В нея резултатите се възнаграждават, а защитата е гарантирана. Тя разкрива възможности, но също така поставя ограничения.
Защото солидността на нашата социална пазарна икономика ще бъде движещата сила на екологичния и цифровия преход.
Нуждаем се от благоприятна бизнес среда, работна сила с подходящи умения и достъп до суровини, необходими за нашата индустрия. От това зависи бъдещата ни конкурентоспособност. Трябва да премахнем пречките, пред които все още са изправени нашите малки предприятия. Именно те трябва да заемат централно място в сегашната трансформация, тъй като са гръбнакът на дългогодишната индустриална мощ на Европа. И винаги са поставяли служителите си на първо място – дори и най-вече по време на криза.
Инфлацията и несигурността обаче оказват особено голям натиск върху тях. Ето защо ще предложим пакет от мерки за подпомагане на малките и средните предприятия. Той ще включва предложение за единен набор от правила за данъчно облагане при извършване на стопанска дейност в Европа – наричаме го BEFIT. Това ще улесни развиването на стопанска дейност в нашия съюз.
Липсата на персонал е друго предизвикателство, пред което са изправени европейските предприятия. Равнището на безработица е по-ниско от всякога. Но в същото време броят на свободните работни места достигна рекордно равнище. Независимо дали става въпрос за шофьори на камиони, сервитьори или летищен персонал. Или пък за болногледачи, инженери или ИТ специалисти. От хора с ниска квалификация до такива с висше образование – Европа има нужда от всички!
Ето защо трябва да инвестираме много повече в образованието и повишаването на квалификацията. За целта искаме да работим в тясно сътрудничество с предприятията. Защото те най-добре знаят от какви специалисти ще имат нужда сега и в бъдеще.
Трябва също така да съчетаем по-добре тези нужди с целите и желанията на самите търсещи работа лица по отношение на професионалното им развитие. Освен това искаме да привлечем по-целенасочено квалифицирани специалисти от чужбина, които да укрепят местните предприятия и растежа на Европа. Важна първа стъпка е да се подобри и ускори признаването на техните квалификации в Европа. Защото Европа трябва да стане по-привлекателна за тези, които са специалисти в дадена област и искат да допринесат със знанията и уменията си.
Ето защо предлагам 2023 г. да стане Европейска година на образованието, и най-вече на повишаването на квалификацията.
Продължавам с третия ми аргумент във връзка с нашите МСП и нашата промишленост. Независимо дали говорим за изработени по поръчка интегрални схеми за виртуална реалност, или за клетки за съхранение на енергия за фотоволтаични панели – достъпът до суровини е от решаващо значение за успеха на нашия преход към устойчива и цифрова икономика. Литият и редкоземните елементи скоро ще бъдат по-важни от нефта и газа. Само нуждите ни от редкоземни елементи ще нараснат пет пъти до 2030 г.
Единственият проблем е, че понастоящем една държава контролира почти целия пазар. Трябва да избегнем повторното изпадане в зависимост, както се случи с нефта и газа. За постигането на тази цел важна роля има нашата търговска политика. Новите партньорства ни помагат не само да укрепим икономиката си, но и да отстояваме интересите и ценностите си в световен мащаб.
Преди всичко трябва да обновим отношенията си с тези партньори и с важни развиващи се региони. Ето защо ще представя за ратифициране споразуменията с Чили, Мексико и Нова Зеландия. Освен това продължаваме преговорите с важни партньори като Австралия и Индия.
Гарантирането на доставките обаче е само първата стъпка. Обработката на тези метали е също толкова важна. Ще набележим стратегически проекти по цялата верига на доставки – от добива до рафинирането, от преработката до рециклирането. И ще създадем стратегически резерви там, където доставките са изложени на риск.
Ето защо днес обявявам Европейски законодателен акт за суровините от изключителна важност. Ето защо ще увеличим финансовото си участие във важни проекти от общоевропейски интерес. А в бъдеще ще настоявам за създаването на нов Европейски фонд за суверенитет. Нека се уверим, че бъдещето на промишлеността се създава в Европа.
Никога досега този парламент не е обсъждал състоянието на нашия съюз, докато на земята на Европа бушува война. Целият континент се изправи в солидарност. На граничните пунктове, където бежанците намериха подслон. По улиците ни, изпълнени с украински флагове. В класните стаи, където украински деца създадоха нови приятели.
Това е не само война на Русия срещу Украйна. Това е война срещу нашата енергия, война срещу нашата икономика, война срещу нашите ценности и война срещу нашето бъдеще. И аз стоя тук убедена, че със смелост и солидарност Европа ще надделее.
Сега е моментът да инвестираме в силата на демокрациите.
Трябва да се стремим да разширим тази основна група демокрации. Най-непосредственият начин да постигнем това, е, като задълбочим връзките си и укрепим демокрациите на нашия континент. Това започва с държавите, които вече са на път да се присъединят към нашия съюз.
Затова искам хората от Западните Балкани, Украйна, Молдова и Грузия да знаят: вие сте част от нашето семейство, вашето бъдеще е в нашия съюз и нашият съюз не е завършен без вас!
Нашето бъдеще обаче зависи и от способността ни да взаимодействаме отвъд основната група на нашите демократични партньори. Близки и далечни държави имат желание да работят с нас по големите предизвикателства на нашия век, като например изменението на климата и цифровизацията. Това е основната идея, върху която се гради Global Gateway — инвестиционният план, който обявих точно тук преди една година.
Не бива обаче да губим от поглед начина, по който чуждестранни автократи се целят в нашите държави. Съществуват чуждестранни субекти, които финансират организации, подкопаващи ценностите ни. Дезинформацията, на която те са източник, се разпространява от интернет до аулите на нашите университети. Подобни лъжи са токсични за нашите демокрации.
Необходимо е да се защитим по-добре от злонамерена намеса. Именно за тази цел ще представим пакет за защита на демокрацията, който ще изкара наяве скритото чуждестранно влияние и сенчестото финансиране. Няма да позволим на троянските коне на автокрацията да атакуват нашите демокрации отвътре.
Мнозина от нас прекалено отдавна приемат демокрацията за даденост. Днес всички виждаме, че трябва да се борим за нашите демокрации. Всеки ден. Трябва да ги защитаваме както от външните заплахи, пред които са изправени, така и от пороците, които ги разяждат отвътре.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg