Училищата в Кюстендил се превръщат в екологична територия – часът на класния ще започва, след като всяко дете донесе и предаде поне една пластмасова бутилка. Инициативата е на основните училища в Кюстендил, подкрепена от Общината. „Вместо да виждаме отпадъци по зелените поляни и реките на Кюстендил, те ще се събират в специално поставени съоръжения в двора на всяко училище, а след предаването им средствата ще постъпват в училищните колективи“, заяви кметът на града Петър Паунов.
Клетките за пластмасови отпадъци ще бъдат поставени в дворовете на основните училища в началото на октомври, а в часа на класа всяко дете ще изхвърля поне по една пластмасова бутилка там.
„Тази учебна година наистина е нова, защото започваме нещо ново. В училище едно от нашите задължения е екологичното възпитание, но досега нещата винаги са били на теория – обяснява идеята учителят от Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Кюстендил Евгени Серафимов. – Всъщност с тази акция започваме наистина практическо, реално екологично възпитание на нашите деца, надяваме се и на кюстендилските семейства. Правим т.нар. обратна педагогика – децата да възпитат родителите си, че пластмасовата бутилка не трябва да отива в общия отпадък. Това е инициатива, породена от мой опит миналата година с моя клас. В часа на класа всяко дете трябваше да донесе по една пластмасова бутилка. Разбира се, децата носеха много повече. В резултат на това за месец и половина се образува планина от пластмаса. Когато я предадохме на пункт, спечелихме с моя клас почти 10 лв.“
И след като вижда, че иновацията работи, Серафимов прави предложение до Общината и среща пълна подкрепа. „Позволих си да предложа на Общината да направим такава организация, че в дворовете на основните училища в Кюстендил да има специално изградени съоръжения, където децата да могат отиват във всеки час на класа, което означава един път седмично, и да изхвърлят пластмасовите бутилки, които са донесли от вкъщи“, обяснява идеята си Евгени Серафимов.
Неговото предложение е инициативата да се превърне в задължение за цялата учебна година. Общината ще осигури клетките, в които ще се съхраняват бутилките, а училищата ще получават и съответното заплащане. Например при училище от 800 – 900 деца това са поне 900 бутилки на седмица, а средствата от тях ще се използват за закупуване на принтерна хартия.
Най-важното според Серафимов, което няма цифрово изражение, е възпитаването на децата, които ще знаят, че пластмасата не трябва да отива в общия отпадък, а в специалните контейнери. Когато се напълнят клетките за пластмасови отпадъци, те ще бъдат извозвани от Общината.
„Акцията е иновативна и Кюстендил ще даде добър пример за цяла България как да превъзпитаме обществото, което не рециклира. Всички обичаме природата, но не всички събираме разделно. Мисля, че когато децата започнат да ни правят забележка, у нас ще се събуди съзнанието да решим един реален екологичен проблем. Да не говорим, че тази инициатива ще намали и общия битов отпадък, което е полезно на много нива и наистина е реално осъществимо“, казва още Серафимов.
Клетки за пластмасовите бутилки ще бъдат поставени в училищния двор, лесно достъпни за извозване с камион и при изпълнение на всички изисквания за безопасност.
„Ще имаме за първи път в България пластмасови бутилки, които няма да отидат в река Струма. Това е добро начало. Следват кенчетата и хартията, но да започнем с малки стъпки. И защо учителите, защото на нас се пада да учим обществото. В случая ние учим децата, които да научат своите родители. А всичко това е една нова учебна година по екология в Кюстендил“, обяснява учителят иноватор.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg