„Какъв дебют на Климент Цочев!“, възкликва Асен Александров – директор на столичното 51. СУ „Елисавета Багряна“, минути след откриването на самостоятелната изложба на ученика от XI клас.
На 23 септември в централното фоайе на училището Климент представя 20 картини. 3 от тях са акварел, 9 – създадени с графични материали, а останалите – с маслени бои. Изложбата е впечатляваща, а една от творбите дори се продава. Казва се „Летен риболов“. И въпреки че ученикът на 51. СУ се радва, това не е първата му продажба. Но как се стига дотук?
Профилираната паралелка по изобразително изкуство в средното училище има основание за гордост. Възпитаниците ѝ са талантливи, а често дарбата се открива преди приема за VIII клас. Потвърждава го и класният ръководител на Климент Мария Кутлова. „В момента имаме шестокласничка, която рисува толкова добре, че следващата самостоятелна изложба в училище ще бъде нейна – споделя за „Аз-буки“ Кутлова. – Предвидили сме я за януари 2024 г. и Кира наистина заслужава. Мога обаче да кажа, че във всеки клас откриваме талант. Имаме и момиче в XII клас, което също се справя великолепно. Така че ни предстоят още интересни изложби.“
Именно на Мария Кутлова – преподавател по изобразително изкуство, дължим удоволствието да съпреживеем с учениците чувствата и идеите им върху платна. От настоящата учебна година започва нейната инициатива във фоайето на училището да се подреждат самостоятелни изложби на възпитаниците на 51. СУ. И ако преподавателката мотивира по този начин изявата на децата, за тях нейната роля е важна.
„Определено съм доволен от изложбата. Получи се добре благодарение на класната ми г-жа Кутлова – споделя за „Аз-буки“ Климент. – Мисля, че учениците трябва да се изявяват. И смисълът не е само в това, че ще се види нивото на творчество в училището, но и за да не остават произведенията скрити.“
Климент Цочев не принадлежи към семейство на художници. Рисува активно от 4-годишна възраст, а първата си творба продава в IV клас по време на семейна почивка в къща за гости, когато жена харесва това, което той рисува, докато вечерят. В 51. СУ учи от VIII клас и предпочитанията му са към фигуралните композиции, пейзажите и портретите. „Сред съучениците ми има и други с умения и взаимно се подтикваме да рисуваме повече и по-добре – казва Климент и ни разкрива желанието си да продължи да се занимава професионално с изкуство: – За мен това е мечтана професия и се надявам да се случи. Ако обаче не успея, ще ми остане любимо хоби.“
За Мария Кутлова по-важно е не дали учениците ще изберат за своя професия изкуството, а дали то ще ги придружава в живота. Затова и съвсем скоро след самостоятелната изява на Климент Цочев, на 4 ноември, 51. СУ представя обща изложба на учениците от гимназиален етап. Творбите са под наслов „Есента нашепва“, а родители и учители ги възнаграждават с множество положителни коментари в социалните мрежи.
„Не знам дали изкуството ме прави различен – казва Климент, – но със сигурност ме прави този, който съм. Защото всеки от нас има нещо, което носи у себе си, и за мен това е изкуството.“
Според Климент повече часове по изобразително изкуство, съветите и насоките от учителите помагат за развитието на таланта. Но в крайна сметка, всичко зависи от ученика и от това дали ще се възползва от предложените възможности. Притеснява ли го скоростното навлизане на изкуствения интелект, за който творчеството се оказва широко поле за изява? „Може би малко да – откровен е той. – Изкуственият интелект определено има потенциал да елиминира нуждата от някои професии. Но хората търсят оригиналността и онова, което стои само зад човек с душа, а не е програма. Лично аз съм оптимист за света. Не е такъв, какъвто искаме да бъде, но няма как да се нагоди според нуждите ни. Намирам разочарованието от неща, които не можем да променим, за безполезно и се фокусирам върху това да бъда достоен човек и добър художник.“
Срещнахме се с Климент преди всичко защото картините му ни грабнаха. Но и защото с идеята да организират самостоятелни изложби на своите талантливи възпитаници, Мария Кутлова и нейните колеги потвърждават, че тяхното училище наистина изпълнява мисията си да изгражда щастливи ученици – настоящи и бъдещи лидери на собствения си живот.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg