80 млн.лв. за безплатни учебници до XII клас
Правителството одобри 79 131 905 лв. за осигуряване на безплатни учебници и учебни комплекти по общообразователните учебни предмети за всички ученици от VIII до XII клас. Те ще получават безвъзмездно и достъп до електронно четимите учебници. Ще бъдат осигурени и средства за учебници, учебни комплекти и за достъп до електронно четими учебници по учебните предмети майчин език, религия и хореография за всички ученици от I до XII клас, които изучават тези учебни предмети. Това ще се случи от учебната 2024/2025 г. Досега се осигуряваха безплатно познавателни книжки за децата от I до IV възрастова група и учебници, учебни комплекти и достъп до електронно четими учебници по общообразователните учебни предмети за учениците от I до VII клас.
Децата до 14 г. ще пътуват безплатно в градския транспорт
Правителството прие промени в нормативни актове, свързани с безплатното пътуване на децата и намаления в автобусния транспорт, които влизат в сила от 1 февруари 2024 г. От 7 на 14 години се увеличава възрастта на децата, които пътуват безплатно с градския транспорт. Запазва се правото на безплатно пътуване в междуселищния автомобилен транспорт до 7-годишна възраст. Децата от 7 до 14 навършени години ще пътуват с 50% намаление. Досега възрастовата граница за това намаление беше от 7 до 10 навършени години.
Още над 1 млн. лв. по четири национални програми в образованието
Още 1 036 263 лв. за осигуряване на дейности по 4 национални програми за развитие на образованието отпусна правителството. За осигуряване на заместващи учители в периода от юли до септември 2023 г. по НП „Без свободен час“ се осигуряват 342 614 лв. Средствата ще бъдат разпределени между в 352 училища и 79 детски градини. По НП „Обучение за ИТ умения и кариера“ се отпускат 318 540 лв. Целта е създаване на условия за провеждане на софтуерно професионално образование и обучение в сътрудничество с университети и с работодатели от ИТ сектора. За НП „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“ средствата са в размер на 209 019 лв. за 600 общински образователни институции и 1436 учители. НП „Професионално образование и обучение“ се финансира с допълнителни 163 388 лв., с които ще бъдат финансирани 7 общински професионални гимназии и средни училища: СУ „Владимир Комаров“ – Велико Търново, СУ „Христо Ботев“ и ПГ „Васил Левски“ – Враца, СУ „Отец Паисий“ – Кърджали, 97. СУ – София, СУ „Васил Левски“ – Стара Загора, и ПГСС „К.А.Тимирязев“ – Русе. В тях ще бъде модернизирана образователната среда за професионално образование. Две училища – СУ „Отец Паисий“ – Враца, и СУ „Васил Левски“ – Кула, ще получат общо 2702 лв. за разработването/актуализирането на типови учебни планове, учебни програми и национални изпитни програми за специалностите от професии по професионални направления от Списъка на професиите за професионално образование и обучение.
Над 2 млн.лв. за професионални гимназии
Допълнителни 2 212 542 лв. за подобряване на материално-техническата база на професионални гимназии в различни области на страната одобри Министерският съвет. Средствата ще помогнат за обновяването и модернизирането на регионалната образователна инфраструктура, което започна по ОП „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г. В процеса на изпълнение на дейностите по тяхното обновяване се установи недостиг на средства за изпълнението на ремонтите. Одобреното от правителството допълнително финансиране ще позволи сградите и на тези гимназии да придобият нов облик.
Стипендии за таланти
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи/трансфери за 2023 г. от 296 145 лева за изплащане на стипендии и на еднократно финансово подпомагане по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2023 г., приета с ПМС 175 от 2023 г. С постановлението се предлага да бъдат осигурени средства за изплащане на стипендии и на еднократно финансово подпомагане на ученици от училищата по културата и изкуствата към Министерството на културата и на ученици от общински и частни училища, които са придобили право на стипендия по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби през 2023 г.
Повече пари за спорт на учащи
Министерския съвет прие Постановление за изменение на ПМС 46 от 2020 г. за определяне на минимални диференцирани размери на паричните средства за физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност на деца и учащи в институции в системата на предучилищното и училищното образование и във висшите училища. Те се увеличават от 3 лв. на 5 лв. на дете за бюджетна година – за децата в държавните, общинските и частните детски градини и в държавните, общинските и частните училища, включително тези в подготвителните групи; от 5 лв. на 10 лв. на ученик за учениците в държавните, общинските, частните и духовните училища в дневна, комбинирана форма на обучение и обучение чрез работа; от 5 лв. на 10 лв. за студентите редовна форма на обучение във висшите училища; и от 5 лв. на 10 лв. на курсант за курсантите от висшите военни училища и Академията на МВР.
„Медицина“ ще се кандидатства и без оценки по биология и химия от дипломата за средно образование
Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на нормативни актове. Променят се Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицина“ и „Дентална медицина“ за образователно-квалификационна степен „магистър“; Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Фармация“ за образователно-квалификационна степен „магистър“; Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“ и „Лекарски асистент“ за образователно-квалификационна степен „бакалавър“; Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите от професионално направление „Здравни грижи“ за образователно-квалификационна степен „Професионален бакалавър по…“ и Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Управление на здравните грижи“ за образователно-квалификационните степени „магистър“ и „бакалавър“ от професионално направление „Обществено здраве“.
В резултат на промените в посочените нормативни актове отпадат съществуващите изисквания за балообразуващи оценки по биология и химия от дипломата за средно образование при кандидатстване по специалностите медицина, дентална медицина и фармация, тъй като в резултат на реализираните промени в средното образование вече не всички завършващи средно образование ученици изучават тези предмети. Отстранява се непълнота по отношение провеждането на практическото обучение на студентите по специалност „Масажист ( с увредено зрение)“, като се дава възможност и на преподаватели със специалност „Рехабилитатор“ да участват в него. Предоставя се достъп на лекарските асистенти до обучение по специалност „Управление на здравните грижи“, аналогично на всички останали регулирани медицински професии от професионално направление „Здравни грижи“. Също така в изброените наредби за единни държавни изисквания се посочват минималният брой изискуеми кредити в съответствие с изискванията на Закона за висшето образование и съответното ниво по Националната квалификационна рамка и се синхронизира терминологията с тази в Закона за лечебните заведения по отношение на лечебните заведения, които могат да провеждат практическо обучение на студенти.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg