Допълнителна подкрепа за трайно приобщаване в училищното образование са получили 45 043 ученици под 18-годишна възраст от уязвими групи в рамките на Проект „Успех за теб“ през изминалата учебна година.
Инвестираните средства са над 14 млн. лв.
Данните са от междинния отчет за работата на училищните екипи в страната в рамките на Проекта, който е съфинансиран от Европейския социален фонд, съобщи пресцентърът на МОН.
Подпомогнато е личностното развитие на 4933 деца със специални образователни потребности. Назначени са 324 специалисти (психолози, педагогически съветници, логопеди, ресурсни учители и др.), които да работят с учениците според техните индивидуални потребности.
В 1354 училища със средства по проекта са назначени 813 образователни медиатори и 110 социални работници, които подпомагат учителските колективи в приобщаването на учениците в системата на училищното образование.
В допълнителни обучения са включени 115 857 ученици, които имат системни трудности при овладяване на учебния материал по различни учебни предмети. 40 899 от тях са получили удостоверения за преминато допълнително обучение.
Проектът „Успех за теб“ е от стратегическо значение за ЕС
и се реализира от Министерството на образованието и науката. Той се реализира по Програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд плюс. Общият бюджет на проекта, който се реализира до 2027 г., е 151 млн. лв.
Основна цел на Проекта е насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците за трайното им приобщаване в училищното образование и подобряване на образователните им резултати. Сред специфичните цели е подобряването на приобщаващия характер на училищната образователна система с фокус върху учениците от уязвимите групи и намаляване дела на преждевременно напусналите училище, както и повишаване на мотивацията на учениците за учене и стимулиране на творческите им изяви.
Проектът е фокусиран основно върху ученици от I до VII клас,
като предвижда дейности за обща подкрепа за личностно развитие на учениците в риск от отпадане, както и върху обучения по български език и литература, за да се представят учениците успешно на НВО и на държавните зрелостни изпити. По Проекта се осигурява подкрепа от образователни медиатори и социални работници. Работи се и за кариерното ориентиране на учениците.
Една от мерките е и отпускането на еднократна стипендия от 195 лева за ученици с изявени дарби. С талантите ще има и допълнителни занимания, за да се развиват. В рамките на проекта ще има възможност училищата да оборудват нови кабинети (до 9000 лева) или да закупят допълнително оборудване (до 6000 лева) за работа с деца с таланти или със специални образователни потребности, както и за осигуряване на средства за работата на специалисти и др.
Очаква се над 4500 педагогически специалисти и непедагогически персонал да бъдат включени в обучения за работа с деца и ученици от уязвими групи.
Предвижда се и въвеждаща квалификация за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа, както и обучение на непедагогически персонал (образователни медиатори, социални работници).
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg