150 историци не само от цяла Европа, а и от САЩ, Сингапур, Южна Корея участват в XXX годишна конференция на Eвропейската организация на учителите по история (EuroClio), която започна на 25 април в столицата и ще продължи до 27 април.
Форумът се провежда за първи път в България,
сподели пред „Аз-буки“ председателят на Сдружението на преподавателите по история в България Бистра Стоименова, която е и съорганизатор на събитието. Тя определи като важен момент пренасянето на конференцията в Югоизточна Европа и подчерта отговорността на страната ни при избора на подходяща тема.
Тазгодишното издание на конференцията е под надслов „Принадлежности: да се изправим пред нашите спомени“ ((Be)longing: Confronting our memories).
„Опитахме да имаме тема, която е свързана по много линии и е подходяща за България. Тя е свързана с нашите спомени за миналото, как си го спомняме, какво ни кара да определяме идентичността си и до колко по този начин миналото e онова минало, което е било в действителност“, казва Стоименова.
В откриването на форума участва и ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Георги Вълчев. Той посочи, че в днешно време всеки в обществото има идеята, че разбира историята, а част от спомените на всеки един човек са внушени през множеството разкази за миналото. Именно затова е важна ролята на преподавателите.
„В днешно време мисията на хората, които преподават историята, е изключително отговорна.
Те създават тези първоначални представи в създанието на членовете на всяко общество“, подчерта проф. Вълчев.
В рамките на форума ще се проведат различни дискусии, работилници, гостите ще имат възможност да посетят на малки групи и столични училища, където ще могат да видят отблизо как протичат часовете по история на ученици от VII клас и гимназиален етап. Организаторите са подготвили и богата културна програма, включваща посещения в някои от културните забележителности в София.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg