До 18 април 2024 г. се приемат кандидатури за участие в конкурса за наградите за принос в науката „Питагор 2024“ на Министерството на образованието и науката. Инициативата започна през 2004 г. и се наложи като най-голямото и престижно отличие за съществен принос в развитието на българската наука.
Наградите тази година ще бъдат връчени в осем категории.
Това са традиционните Голяма награда „Питагор“ за цялостен научен принос; награда за утвърден учен в областта на природните и инженерните науки; за млад учен в областта на природните и инженерните науки; за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината; за млад учен в областта на науките за живота и медицината; за утвърден учен в областта на социалните и хуманитарните науки; и за млад учен в областта на социалните и хуманитарните науки.
За първа година ще се връчи и Специална награда „Питагор“ за комуникиране на наука.
Това ще става по предложение на журито с решение на министъра на образованието и науката.
Номинации за участие в конкурса могат да подават научни или обществени организации, група учени и индивидуални учени.
В процедурата за Голямата награда „Питагор“
нямат право да участват учени, носители на приза от предходните 3 години.
Общите изисквания към желаещите да участват в конкурса, са попълнен формуляр за участие; справка за наукометрични показатели – научни трудове (включително патенти), цитирания, H-индекс; справка за участие в международни организации и проекти; справка за получени международни и национални награди; конкретно формулиран принос за развитие на науката; доказателство за принадлежност към съответната категория (за младите учени).
Кандидатите за Голямата награда представят обща справка за научните си постижения с акцент върху резултатите, получени през последните 10 години.
Кандидатите за приза за утвърден учен представят обща справка за научните си резултати и подробна справка за периода от 2019 г. до датата на подаване на документите, а кандидатите – обща справка за научните си резултати и подробна справка за периода от 2021 г. до датата на подаване на документите.
Предложенията трябва да се изпращат на електронни адреси: vesela.vasileva@mon.bg; e.foteva@mon.bg и m.stancheva@mon.bg.
През 2023 г. бе отчетен рекорден брой номинации на учени – 51.
Година по-рано те са 34.
Съставът на журито се определя със заповед на министъра на образованието и науката, като в него влизат изявени български учени – лауреати на наградата „Питагор“ в предходния конкурс. На всички заседания на журито присъства и представител на МОН.
Журито разглежда постъпилите кандидатури и определя до три номинации и носители на наградата за наука „Питагор“ за съществен принос за развитието на науката в съответната категория.
В списъка на номинираните по категории журито включва и водещи български учени с най-висока активност за периода съгласно наукометрична информация в SCOPUS и Web of Science. Журито може да пренасочва по целесъобразност номинирани от една към друга категория.
Голямата награда представлява грамота, статуетка „Питагор“ и парична награда в размер на 12 000 лв.
Призьорите в останалите категории получават грамота, плакет „Питагор“ и 8000 лв. за всяка от категориите. Специалната награда за комуникация на наука представлява грамота и парична награда в размер на 5000 лв.
Регламентът за участие в конкурса, както и формулярът за попълване са публикувани на интернет страницата на Министерството и на Портала за наука, като се попълват от всеки кандидат или номиниращ в определената категория.
Церемонията по награждаване ще се проведе в подходящ формат около 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg