Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография е наследник на създаденото през 1923 г. Средно училище по книгопечатане и графически изкуства тази година чества 100-годишен юбилей. Началото му се свързва с името на Александър Богданов Македонски от Сливен. Със стипендия от фонд „Христо Г. Данов“ той заминава за Лайпциг, където завършва с отличие Академията за полиграфически изкуства и книгопечатане. В началото на 1923 г. е назначен за директор на Държавната печатница в София. Запознавайки се с условията на труд в нея, стига до извода, че за производството са необходими хора с професионални познания. Новият директор започва подготовка за създаване на професионално училище. Сам превежда необходимите учебници по наборна и печатарска техника, история на книгопечатането, хармония на боите и графични техники.
Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография е
единственото в страната училище за подготовка на кадри в областта на полиграфията и фотографията.
Освен по тези две специалности тук се предлага обучение и по графичен дизайн, компютърна графика, компютърна анимация, библиотекознание. В отделните специалности се изучават дисциплините „Технология на полиграфическите процеси“; „Автоматизация на издателската дейност“; „Графичен дизайн“; „WEB дизайн“; „Предпечатна подготовка“; „Фотография и видеотехника“; „Художествена фотография“; „Цветна фотография“; „Основи на киното“; „Фирмен мениджмънт“ и други.
Срокът на обучение е 5 години.
При завършване учениците получават диплома за средно образование и свидетелство за професионална квалификация (трета степен) по съответната специалност – „Полиграфист“; „Фотограф“; „Графичен дизайнер“; „Компютърен график“; „Компютърен аниматор“; „Библиотекар“.
Тук се обучават над 550 ученици. За тяхното възпитание и образование се грижат над 70 учители и непедагогически персонал.
„Подготовката, която осигуряваме на учениците, им позволява успешно да се реализират на трудовия пазар – казва д-р инж. Цветанка Апостолова, директор на гимназията. –
Юбилейната година предразполага към равносметка и е добър повод да се вгледаме в оставената диря.
Сто години са период, от който можем да извлечем поуки както от постигнатото, така и от изпитанията. По този начин получаваме формулата на успеха, белязал пътя на една стогодишна мечта.“
През годините са се променили доста неща, но едно остава неизменно – извоюваното място на гимназията в културния и образователния живот на страната, подчертава директорката. Да се запази добрата традиция в българското образование, е изключително ценно достижение. От педагогическия екип се чувстват
достойни наследници на онези всеотдайни учители
и талантливи български ученици, които поставят основите в далечната 1923 година. Техният пример ги задължава да поддържат светлината на знанието.
Гимназията разполага с различни печатарски машини.
Тук се намира копие на пресата на Йохан Гутенберг.
Изобретеният от него машинен печат с подвижен набор поставя началото на революция в печатането и често е определяно като едно от най-важните събития на Новото време. Днес на тази машина работят кръжочниците от „Арт студио“.
Но развитието на съвременните технологии отдавна праща изобретението на Гутенберг в музеите. Днес отпечатването се извършва на едноцветна („Хайделберг“) и на двуцветна печатна офсетова машина („Хайделберг Принтмастер“). В гимназията се гордеят и с модерната цифрова машина „Тошиба“, която отпечатва и сама сгъва крайния продукт.
„Специалността „Фотография“ е една от водещите в гимназията – подчертава д-р Апостолова. – Създадена е през учебната 1958/1959 година. Голяма част от
възпитаниците на гимназията са били част от културния и интелектуален елит на страната.
Много са се реализирали професионално в световни агенции, като Олег Попов – дългогодишен фотограф на агенция „Ройтерс“, Стоян Ненов – също фотограф в „Ройтерс“, Николай Дойчинов – фотограф във „Франс прес“, и много други.“
На въпроса има ли отлив от специалността „Фотография“, предвид разширяващите се възможности за снимане със смартфоните, които карат днес всеки да се чувства фотограф, директорката е категорична, че отлив няма.
Тъкмо обратното – интересът е завишен, предвид лесния достъп до съвременната техника и информация. Характерните за съвременността лесни начини за правене на фотография с помощта на
смартфони, не са достатъчни, защото това не прави фотографията стойностна.
Учениците, избрали тази специалност, осъзнават, че за професионалната фотография са нужни много знания, умения и опит.
Обучението по фотография е разделено на модули, а изучаваните предмети изграждат у подрастващите творчески навици и визуална култура, свързана с историческите и съвременните концепции в изкуствата. Учениците изучават както първите фотографски методи, така и алтернативните. Мокрият колодиев процес, съвременният негативно-позитивен процес – свързан със сребърно-желатиновите емулсии, и съвременната дигитална технология са основна част от учебния материал. Обръща се особено внимание на познанията по отношение на изобразителните средства на фотографията. В своите лекции преподавателите изграждат представата за фотографското изображение като инструмент за създаване на изкуство. Сред задължителната подготовка са и часовете, свързани със специалните фотографски методи и средства. В тях учениците се запознават с начините за фотографиране в микро- и макрозоната, в невидимия инфрачервен и ултравиолетов спектър.
Традиционно учениците вземат активно участие в конкурси, изложби и пленери. Във „Фотоакадемика“ – националния преглед на българската фотография,
учениците на гимназията печелят всички годишни държавни стипендии.
Изложбата конкурс „Послание към човека, когото обичаме“ е кампания на Столичната регионална здравна инспекция по повод 14 февруари.
На Mеждународното биенале за младежка фотография под патронажа на Международната федерация за фотографско изкуство (FIAP) възпитаници на гимназията печелят бронзов и сребърен медал от салоните в Любляна и София през 2017 и 2018 година.
Учениците активно участват в изложбата на тема „Сърце“, във „Фотоваканция“ – международна фотографска среща, провеждана всяка година от 1982 г., където печелят награди, и в много други инициативи.
Гордост за всички са признанията от международни конкурси като фотоконкурса на Съвета на Европа.
Призови места ученици на гимназията заемат и в Националния конкурс за детска рисунка и есе на тема „За какво ни е Космосът“, посветени на 50-годишнината на „България космическа държава“.
Участието на ученици в международния форум за компютърни изкуства „Компютърно пространство“ донася една втора награда и специалната награда на журито в раздел „Компютърна графика“.
В Националния младежки конкурс за изящни изкуства, приложни изкуства и дизайн към Министерството на културата ученици печелят първа награда и стипендия в категория „Илюстрация и оформление на книгата/анимация“ и трета награда и стипендия в същата категория, две поощрителни награди в категория „Пространствен дизайн/промишлен дизайн“. И това са малка част от постиженията на само през изминалата 2023 година, подчертава директорката.
„Посрещаме стогодишния юбилей с увереността, че при нас
учителят и ученикът имат една цел – знанието.
И една мечта – разширяването на духовните хоризонти – казва д-р Апостолова. – В трудностите, с които се сблъскваме, усещаме и болката от непостигнатото, и щастието от превземането на всеки нов етап в обучението. Празникът ни днес не би бил истински, ако през годините не бяхме заедно, всички ние – учители, ученици, родители, възпитаници, приятели. Успехите ни се предопределят от приемствеността и амбициите, от стремежа към европейско образование, от любовта и отговорността към бъдещето на България. Най-голямо предизвикателство за нас, преподавателите, остава откриването на деца таланти, на които да помогнем да разгърнат своите дарби.“
През миналата учебна година се осъществява и първата транснационална среща по проект „Дигитална реставрация и презентация на старинни фотографии“ на програма „Еразъм+“.
Ученици и учители участват в обучение, организирано от Патентното ведомство, на тема „Марката и дизайнът като част от стратегията на фирмата в ерата на дигиталните технологии“.
По случай юбилея в галерията на Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6 възпитаници на гимназията представят свои творби – комбинаторни композиции от картон и изработени предмети с техниката папиемаше от полиграфистите. Фотографите показват снимки в различни жанрове – репортажна фотография, портретна фотография, спортна фотография и пейзаж. Проекти на екслибрис, шрифтови разработки, плакати, илюстрации от полиграфистите. 3D изображения и групов проект за тотал дизайн на авиокомпания, на компютърните графици. Компютърните аниматори правят разработки на анимационни типажи, както и проекти за комикси.
Други събития, свързани с юбилея, са подготвяният празничен концерт с участието на настоящи и бивши възпитаници на Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография, както и издаването на юбилеен брой на училищния вестник и изработването на алманах.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg