Над 60 участници от 15 държави събра форумът „Иновативни методи и материали за преподаване на българска история и география на България в българските неделни училища“. Събитието се проведе в португалската столица Лисабон
под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и с домакин Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“.
„Форумът мина прекрасно. За мен, като ръководител и учител, той беше изключително полезен. Вярвам, че е така и за моите колеги“, коментира за в. „Аз-буки“ директорът на неделното училище Румяна Давидова.
Тя посочи, че в творческа атмосфера в продължение на три дни са представени редица добри практики с приложимост във всяко училище зад граница.
„За нас е много важно дейността на българските неделни училища да бъде представяна в родните медии. По този начин, от една страна, се дава гласност на това, което правим, а от друга – разменяме опит с колегите си по целия свят“, каза още тя.
Във форума участват и вицепрезидентът Илияна Йотова, посланикът на България в Лисабон Н.Пр. Иван Найденов, ректорът на Пловдивския университет проф. Румен Младенов и директорът на Центъра за славянски езици и култури във Филологическия факултет на Лисабонския университет проф. Георги Христовски.
В приветствието си министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков подчертава, че професионалният опит и всеотдайността на учителите от българските училища в чужбина,
познаването на традициите на чужди образователни системи са ценен потенциал за промяна на структурата на образованието,
за насочване на усилията към придобиване на нови умения.
„Огромна е вашата мисия –
не само да научите на български език българчета, родени зад граница, но и да им да обясните що е родина, да ги научите да мислят на български, да познават големите български автори, българската литература и българската история“, заяви пред участниците вицепрезидентът Йотова.
Тя подчерта, че
неделните училища са най-големият успех в политиката с българите в чужбина.
Йотова изтъкна активната дейност на МОН за българските неделни училища. И призова за създаването на Български национален културен институт зад граница, който ще подпомогне и дейността на неделните училища.
Йотова акцентира и върху изучаването на български език и култура като мотивация за връщането на младите българи в България.
„Не можем да върнем всички, но можем да ги привлечем да учат в български висши училища, а защо не и да останат в България“, посочи тя.
Директорът на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в МОН Ваня Балчева запозна представителите на неделните училища подробно с възможностите за кандидатстване за финансиране по трите национални програми – „Роден език и култура зад граница“, „България – образователни маршрути“ и „Неразказаните истории на българите“.
За изкуствения интелект и възможността чрез него да се преподава история на България, говори Борис Михайлов – докторант в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Д-р Валентина Александрова-Кирова от БУ „Иван Станчов“ към посолството ни в Лондон сподели добри практики от своя опит с прилагането на иновации в преподаването на история и география зад граница.
Групов проект по география и икономика „Моите любими места в България“ пък представи Евелина Раднева от Българското училище „Джон Атанасов“ в Чикаго.
Председателят на Обществения съвет на Българското национално радио Милена Димитрова говори за начините за изграждането и укрепването на контактите на училищата зад граница с българските обществени медии.
За иновативните методи на преподаване чрез нематериално културно наследство доклад на форума изнесе доц. д-р Меглена Златкова и докторант Виктория Недевска от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Събитието се организира от МОН, португалско-българската асоциация „Св. св. Кирил и Методий“ и едноименното Българско неделно училище в Лисабон в партньорство с Асоциацията на българските училища в чужбина, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лисабонския университет.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg