Кампания под надслов „Животът няма „аУтокорект“ за грамотност в помощ на дипломиращите се дванайсетокласници започва платформата „Как се пише?“. От 27 март до 17 май, когато ще се проведе матурата по български език и литература, на страницата на „Как се пише?“ в една от най-актуалните сред тийнейджърите социални мрежи – Threads,
всеки ден ще бъдат публикувани правила и въпроси по формата на държавния зрелостен изпит.
Съдържанието ще бъде съобразено с актуалните за зрелостниците теми, за да не им се струва чуждо или твърде абстрактно, а подготовката да става неусетно, казват организаторите.
Организатори на
първото по рода си дигитално помагало,
специално насочено към повишаване на резултатите от матурата, са д-р Павлина Върбанова – основателка на „Как се пише?“, Доротея Николова – учителка по български език и литература, и агенция Huts Group, начело с творческите директори Иван Ланджев и Драгомир Дончев.
Платформата „Как се пише?“ всекидневно публикува в социалната мрежа Threads тестови въпроси, правила и примери в стил, близък до попкултурата, която вълнува повечето представители на поколението Z – хората, родени между 1996 и 2010 г.
Мотивацията на инициаторите е да помогнат да се преодолее падащото равнище на грамотност у младежите.
Особено след като миналата година бе регистриран най-ниският среден успех, откакто има задължителни матури по БЕЛ. За пръв път резултатът слезе под „4,00“, а слабите оценки са почти 18%, обръщат внимание организаторите.
„По-добре е там, където младежите прекарват голяма част от времето си, някой да им помага и да ги напътства“, коментира Павлина Върбанова.
И допълва, че за да стане това, трябва езикът и темите да са близки на хората в ученическа и студентска възраст.
„Екипът зад кампанията се шегува, че тръгваме на Първия правописен поход, но амбицията ни е съвсем сериозна – в оставащото време до матурата да помогнем на зрелостниците да повишат средния успех и 2024-а да е годината, в която негативната тенденция да се пречупи“, казва Иван Ланджев.
„Цел на начинанието е да подкрепи работата в клас на учителите, като предостави допълнителен, да кажем, малко нестандартен ресурс за подготовка“, пояснява и Доротея Николова.
По думите ѝ, той може да бъде използван както за извънкласна работа, така и за разнообразяване на упражненията в час по български.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg