Завършилите дуални паралелки показват по-висок успех на държавните изпити и при защита на дипломни проекти в сравнение с учениците в дневна форма. Коментара направи София Дамянова – ръководител на австрийския проект „Дуално обучение в България“, на кръгла маса на темата „Професионалното образование среща бизнеса“ в Пловдив.
Форумът се проведе по инициатива на Професионалната гимназия по транспорт и строителни технологии „Гоце Делчев“. Участие в него взеха представители на местния бизнес, на пловдивския филиал на Техническия университет – София, на Университета по хранителни технологии и УниБИТ – София, и образователни експерти.
„Ученик в дуална форма в XII клас получава 180 лв., за единайсетокласници са заложени 120 лв., но фирмите завишават значително възнагражденията при успешно сътрудничество с гимназиите. Важно е да има мащабна информационна кампания за този вид обучение, защото
именно то може да запълни липсите и да задоволи нуждите на фирмите за квалифицирана работна ръка,
както е в Австрия, Германия и Швейцария“, смята Дамянова, която участва и в работна група в МОН.
По австрийския модел на дуално обучение у нас се работи по 15 професии в 19 населени места.
Началникът на Регионалното управление на образованието – Пловдив, Иванка Киркова заяви, че в държавния план-прием за областта през новата учебна година са заложени 17 дуални паралелки.
„След последните промени в Закона за професионалното образование от 1 април
държавата поема всички социални и здравни осигуровки на учениците, които се обучават по дуалната система.
Това не решава изцяло проблемите, но се надявам да даде възможност на повече фирми да подкрепят тази форма“, каза Киркова.
Тя подчерта, че все повече ученици имат желание да се обучават в професионални гимназии. През новата учебна година професионалните паралелки в Пловдивско ще са 62,15%.
Позиция по темата за дуалното обучение и липсата на кадри за местната индустрия изрази и Джузепе де Франческо – почетен консул на Италия в Пловдив. Той заяви, че фирмите от Италия, които развиват бизнес в региона, търсят кадри предимно в секторите електроника, химия и механика. Някои са принудени да наемат стажанти от Италия и Испания, тъй като тук не намират подходящи кандидати.
Директорът на ПГ по транспорт и строителни технологии Бойка Борисова представи пред компаниите опита на училището в областта на дуалното обучение. Тя призова представителите на фирмите да бъдат по-смели при наемането и обучението на ученици по различните професии. Опитът показва, че когато започнат работа, учениците стават по-отговорни и в училище.
По текста работи Деляна Лукова
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg