„Първият йосакой наруко танц в България премина успешно! Децата от 51. СУ „Елисавета Багряна“ го изпълниха под разцъфналите вишни в Южния парк в София. Сигурна съм, че бяха малко притеснени, но усмивките им грееха!“
Това казва посланикът на японския танц йосакой по света Емико Танака. Съжалява, че не е имала възможност да го види на живо, като част от станалия вече традиционен у нас Празник на цъфналите вишни „Ханами“.
Танака разпространява възникналия в префектура Кочи танц в различни страни, а срещата ѝ в България е с учителя по физическо възпитание и спорт в софийското 51. СУ Венера Миладинова.
„Водя клуб по народни хора в училището – разказва за „Аз-буки“ Венера. – През декември миналата година чрез общ познат се срещнах с Емико Танака, която е Кочи амбасадор по йосакой танци. На срещата тя сподели, че би искала да ги представи в България, и така се роди идеята да направим съвместен урок в 51. СУ.
Ние показахме български народни хора, а госпожа Танака – йосакой танците.
Децата много ги харесаха и решихме да научим един за начало.“
Така историята на танца йосакой (よさこい) в България започва в българско училище.
Енергичен стил, съчетаващ традиционни японски танцови движения с модерна музика, който се изпълнява на фестивали и събития в цяла Япония.
Първият фестивал на йосакой се провежда през 1954 г. в префектура Кочи, на остров Шикоку. Интересно е, че освен изпълняван от професионални училища и градски танцови състави йосакой присъства на спортните фестивали, провеждани от всички японски училища.
Венера Миладинова споделя, че след първия урок е започнала да изучава стъпките от видео, изпратено от Емико Танака, и да преподава на децата. Заниманията стартират през януари с продължителност по два учебни часа. Месец по-късно имат щастието да се видят отново с Танака. На съвместния урок вече
присъства и културният аташе на Японското посолство у нас Кенто Мураки.
Именно той предлага на децата от 51. СУ да се включат в някои от предстоящите събития.
„Докато танцуваме, в ръцете си държим наруко“, казва Венера Миладинова.
Тя благодари на префектура Кочи, откъдето са се снабдили с използвания в танца йосакой дървен уред. При играта звуците от наруко допълнително подчертават ритъма и създават настроение.
„Благодарение на г-жа Танака очакваме да пристигнат и костюми, дарение от няколко клуба по йосакой танци в Япония. Получи се забавяне на доставката и за събитието в Южния парк Емико Танака успя да ни осигури костюмите на йосакой отборите на Канада и Полша. Изключително сме ѝ благодарни за цялата организация. Благодарим и на клуба „Приятели на Япония в България – Нихон томоно кай“ за предоставената възможност да се включим в празника „Ханами“. Децата бяха много щастливи и развълнувани за първото си представяне на йосакой танц пред публика.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg