Не може да има позитивна образователна среда и образование, основано на позитивната психология, ако няма благополучни учители, ако няма учители, които имат висока степен на благосъстояние и предават това на своите ученици.
Това заяви служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на националната конференция „Благосъстоянието и позитивната училищна среда за учителите и непедагогическия образователен персонален като фактори за повишаване качеството на образованието“, която се организира от Синдиката на българските учители.
Той подчерта, че
развитието на образователната среда трябва да бъде на базата на данни.
И посочи, че в рамките на следващите месеци съвместно със социалните партньори трябва да се направят изследвания в посока благосъстоянието и социалното благополучие на учителите. Министърът допълни, че те стоят в основата на позитивната образователна система. Нейното развитие би допринесло за намаляване на агресивното поведение и насилието в училище, за повишаване на мотивацията на учителите и учениците, а това означава и възможност за повишаване на академичните постижения, личностното развитие и развитието на силните страни на децата и учениците, техните умения за живот и на емоционалната и социалната им интелигентност.
„Това са бъдещите успешни хора“, посочи още министър Цоков.
От своя страна, председателят на Синдиката на българските учители д-р Янка Такева също подчерта, че
МОН и социалните партньори трябва да работят заедно за повишаване благосъстоянието на колегията.
Категорична е, че всеки работещ в образователната система трябва да се чувства уважаван и ценен.
„По благосъстояние на персонала, работещ в системата на средното образование, не отстъпваме на европейските държави. Ние имаме най-добрия колективен трудов договор и в Европейския комитет по образование той се дава за пример и се изпълнява“, посочи тя.
На мнение е, че благосъстоянието не е свързано само с работната заплата, то има връзка и с трудовите договори. Такева посочи, че от всички работещите в системата на образованието 123 000 души със срочни трудови договори са 5600 души.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg