В работна среда, където споровете между работодатели и работещи нерядко се превръщат в съдебни дела, въпросът за възстановяването на работника след успешно обжалване на уволнението е от съществено значение както за правните експерти, така и за самите работници и служители. Многобройни са случаите, в които
уволнени работещи се обръщат към съда, за да защитят техните права и интереси.
Възстановяването на работник след успешно обжалване на уволнението е сложен правен процес, който изисква внимателно разглеждане на всички правни аспекти и последици. Правната система защитава правата и интересите на работниците, като същевременно осигурява справедливост и балансиране на интересите и задълженията и на работника или служителя, и на работодателя.
Когато съдът установи, че уволнението на работника е било незаконно или неоснователно, е предвидено възстановяването му на работното място. Тази законова мярка има за цел
да възстанови работника в предишното му положение преди уволнението
и да компенсира вредите, които е претърпял вследствие на неправомерното уволнение.
Според законодателството работникът или служителят, който е бил възстановен на работа след успешно обжалване на уволнението си, има задължението да се яви на работното си място в срок от 14 дни след получаване на решението на съда.
Влязлото в сила съдебно решение, с което уволнението на работник или служител е признато за незаконосъобразно и е възстановен на заеманата преди уволнението длъжност, е задължително за изпълнение от работодателя. При възстановяване на работа на незаконно уволнен работник или служител от съда се счита, че трудовото правоотношение не е било прекратявано.
В закона е предвидено, че когато уволнението на работника или служителя е признато за незаконно или бъде поправено основанието за прекратяване на трудовото правоотношение, вписването на тези обстоятелства в трудовата книжка се извършва от работодателя, прекратил трудовото правоотношение.
При отмяна на уволнението с влязло в сила съдебно решение в трудовата книжка се зачерква продълговатият щемпел и основанието за прекратяване в съответната графа. Вписват се номерът и датата на решението, на основание на което се прави корекцията, както и датата на влизането му сила. Направената корекция се заверява с подписа и печата на работодателя.
Времето, през което работникът или служителят е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи, се признава за
трудов стаж от датата на уволнението до възстановяването му на работа.
Когато в периода от уволнението до възстановяването на работа работникът или служителят междувременно е постъпил на друга работа, за трудов стаж ще се зачете само времето, през което той фактически е бил без работа, т.е. от целия период ще се извади времето на работа по другото трудово правоотношение, което се зачита за трудов стаж на общо основание, като време на работа по трудово правоотношение.
Справка:
чл. 2, ал. 5 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж
чл. 5, ал. 1 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж
чл. 351 от Кодекса на труда
чл. 354, т. 1 от Кодекса на труда
чл. 40, ал. 4 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg