Висшите училища ще предложат 45 нови програми от академичната 2024/2025 г. В 11 от тях ще се приемат бакалаври, а останалите са насочени към кандидат-магистри.
Това сочи справка за „Аз-буки“ на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) относно подадените в Агенцията уведомителни писма от висшите училища във връзка с разкриване на нови специалности в рамките на акредитирани професионални направления за академичната 2024/2025 г.
Шест от новите програми са съвместни, сочи още информацията на НАОА.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ разкрива девет нови специалности,
като пет от тях са в направление „Физически науки“ и се предлагат от Физическия факултет.
Това са „Квантова физика и физика на ядрото и елементарните частици“ (на английски език), „Астрономия и астрофизика“, „Квантови технологии“ (английски език), „Ядрена енергетика и технологии“ и „Астрономия и астрофизика“ (на английски език), а „Ядрени технологии, мениджмънт и иновации с обучение на английски език“ е съвместна магистърска програма със Стопанския Факултет на Софийския университет.
„Повечето от тези програми не са толкова нови, а по-скоро са адаптирани и осъвременени стари програми или техни версии на английски език“,уточнява деканът на Физическия факултет проф. д.фз.н. Георги Райновски.
Чисто нова е програмата „Астрономия и астрофизика“, която вече се предлага и изцяло на английски език.
„Професионалният език във физиката е английски. Предлагайки такова обучение, ние отговаряме на интернационализацията, която се е наложила в науката ни. Основната цел на английските програми е студентите, които се подготвят по тях, да усвоят професионалния език още в университета“, обяснява проф. Райновски.
Той уточнява, че всички английски програми във Физическия факултет са отворени както за български граждани, така за чужденци – граждани на Европейския съюз или от трети страни.
Сред новите програмите са „Ядрена енергетика и технологии“ и интердисциплинарната програма „Ядрени технологии, мениджмънт и иновации с обучение на английски език“, предлагана съвместно със Стопанския факултет на Софийския университет.
Те се разкриват в отговор на търсенето на хора от бизнеса и са насочени към работещите в АЕЦ „Козлодуй“, Агенцията за ядрено регулиране или в други фирми от този бранш, които искат да продължат обучението си.
Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ предлага общо седем нови програми.
От тях три са магистърски – „Морско право и индустрия“, „Корабен технически суперинтендант“ и „Енергиен преход в корабоплаването“, и четири бакалавърски – „Корабен сервизен инженер“, „Софтуерни и мрежови технологии“, „Дигитална трансформация“ и „Изкуствен интелект и смарт технологии“.
„ВВМУ се стреми да отговаря, както на нуждите на пазара на труда, така и на постоянно трансформиращата се среда и новите технологии. Развитието на процесите по дигитализация вдъхновяват развитието и на нови професии, отварят врати към глобалните пазари и преформулират обучението на бъдещите специалисти. Това е и причината във ВВМУ да се разкриват нови специалности, отговарящи на търсенето и подготвящи адекватни за пазара на труда специалисти“, посочват от Военноморското училище във Варна.
Обучението за магистри по „Морско право и индустрия“ се осъществява по съвместно с Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, като дипломата ще се издава от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Програмата обхващаща спектър от учебни дисциплини, чиято основна цел е подготовка на специалисти, способни да се реализират успешно както на националната, така и на международната сцена.
Академията на МВР – София, разкрива две иновативни и актуални специалности:
„Защита правата на човека“ и „Противодействие на киберпрестъпността“.
„Те са продиктувани от съвременните предизвикателства и рискове, съпътстващи развитието на обществото ни и свързани със зачитането на човешките права и заплахите в интернет“, споделят от Академията.
Целта на обучението по специалността „Противодействие на киберпрестъпността“ е да предостави специализирани теоретични знания и практически умения за противодействие на този нов вид престъпления, чиито сфера и средства са комуникационните и информационните системи и технологии, посочват от Академията. Обучението по програма „Защита правата на човека“ ще допринесе за формиране на практически умения за ефективна защита на правата на човека в дейността на служители, работещи в областта на обществения ред и националната сигурност в държавната администрация, и други професионалисти, работещи в неправителствения сектор.
Химикотехнологичният и металургичен университет в София разкрива бакалавърската програма „Индустриална фармация“.
Избралите я могат да получат диплома за професионалната квалификация инженер-биотехнолог и да се реализират във фармацевтичната индустрия, и по-специално производството на хранителни добавки и фармацевтични продукти.
Висшето училище по застраховане и финанси и Медицинският университет – Плевен, стартират обучение по първата по рода си съвместна магистърска програма „Икономика и организация на лечебните заведения“. „Чрез новата програма ще надградим знанията и уменията на лекарите в управлението на болниците – по отношение на икономическите показатели, подбора на кадри, стратегиите за публичност и т.н.“, казва ректорът на МУ – Плевен, проф. д-р Добромир Димитров при представянето на специалността.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg