Метод за рециклиране на отпадъци от фармацевтичната промишленост (основно т.нар. блистери, които са от пластмаса и метал и по сега съществуващите технологии не може да се рециклират едновременно); разработване на процеси за извличане на колаген и създаване на колагенно биомастило за биопринтиране, за което има издаден патент; иновативно решение за оценка на замърсяване на водна среда с микропластмаси, Национален план на България за изграждане на квантово-комуникационна мрежа – първата ѝ фаза ще бъде в София, на база инфраструктурата на един от телекомуникационните оператори – Национален консорциум с водеща организация Института по роботика на БАН; машини и съоръжения за получаване на пеностъклени гранули и композитен материал.
Това са петте проекта на изследователи от БАН, подкрепени от предприемачи, представени на форума „Наука за бизнес“. Събитието се организира за четвърта поредна година от БАН и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.
„България е идентифицирала сътрудничеството между науката и бизнеса, особено малките и средните предприятия, като едно от ключовите предизвикателства и една от ключовите възможности“, се казва в поздравителния адрес на служебния министър на образоването и науката проф. Галин Цоков до форума.
Той подчертава, че
основните цели на Министерството продължават да са насочени към развитие и модернизиране на системата
на научните изследвания, повишаване на общественото доверие в науката, привличане и задържане на млади и водещи учени в България.
„Учените и техният иновативен капацитет трябва да се използват, за да има България силна и конкурентна икономика. През тези години извървяхме определен път, скъсяваме дистанцията между бизнеса и научните изследвания, но нека да бъдем реалисти – все още не сме там, където бихме искали“, заяви в своето приветствие към участниците председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
Според изпълнителния директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия д-р Бойко Таков Академията може да изпълни ролята на развоен център за бизнеса в страната.
На събитието бяха представени и 16 научно-приложни технологии,
осъществени през последните месеци в лабораториите на БАН, които са готови за внедряване в практиката. Сред показаните иновации имаше сензорна пипета, антимикробни геополимерни бои на базата на природен зеолит, азотен тор с намалена загуба на азот, стъкловъглеродни покрития върху графитни материали, метод за селективно извличане на материали, износоустойчив и неомокряем бетон на основата на хидрофобни наночастици от въглеродни сажди, метод и инсталация за преработка на градски битови отпадъци чрез изгаряне и др.
По време на събитието в експозона бяха разположени щандове с продукти и прототипи на последни разработки на учени от Академията, като умна боксова круша на Института по невробиология, прототип на 3D принтер за микро- и наноразмерни обекти, микроводорасли и продукти от микроводорасли и инвитро растения, представяне на водородни, батерии и батерийни системи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg