За поредна година Регионалната библиотека „Гео Милев“ проведе своята лятна програма за работа с деца „Забавно лято в библиотеката 2024“.
Тя имаше за цел по интересен начин чрез комбиниране на образователни, творчески и игрови дейности да осмисли свободното време на децата през лятната ваканция.
Програмата се проведе от 17 юни до 12 юли.
Достъпът до заниманията бе свободен, без предварително записване, но броят на участниците бе ограничен – до запълване на местата в залата. Всички занимания са безплатни и са предназначени за ученици от начален етап на обучение – от I до IV клас. Единственото условие бе да имат валидна читателска карта за библиотеката.
Заниманията включваха четене и обсъждане на приказки, арт работилници, интерактивни игри, песни и танци.
По време на дейностите тази година децата успяха да се запознаят с „Червената книга на Република България“, научиха се как се работи с речник, моделираха с пластилин, рисуваха и подреждаха пъзели.
В „Часа на приказката“ служители от Детския отдел към библиотеката четоха откъси от любими свои книги, пренасяйки малчуганите във вълшебния свят на литературните герои.
В ролята на истински екскурзоводи влязоха малчуганите по време на занятието под надслов „Създай сам кътче от света“. Те трябваше да изберат природна, културна или архитектурна забележителност в България и след това да я представят пред другите, като прочетат информация за нея изразително пред всички.
Децата изгледаха презентацията „Известни места в света“ и имаха за задача да поставят фигурка, изобразяваща популярни архитектурни обекти, върху картата на света, като трябва да открият държавата, към която принадлежи тя. Занятието завърши с подредбата на пъзели на природни и културни забележителности, намиращи се на територията на нашата страна.
Освен всичко това, в програмата имаше и часове по забавно кино. В рамките на „Детските филмчета на мама и татко“ Цветалина Цветанова от Детския отдел разказа за създаването на един от най-хубавите български филми – „Куче в чекмедже“. Лентата е на режисьора Димитър Петров по сценарии на Рада Москова и музика – Борис Карадимчев. Изпитанията на главните герои: Митко – Миташки, Андро, Стефан и кученцето Рошко истинки забавляват децата.
На две от занятията имаше и специални гости.
На първото гост бе Светослава Михайлова – ръководител на творческо ателие „Рисувална“ в града и Стефан Милков – директор на Драматичен театър „Драгомир Асенов“ – на второто. Те разказаха на децата от първо лице за своята професия и им открехнаха вратата към тънкостите на това, което работят. Освен това проведоха с тях различни дейности, които имаха за цел да развият у децата умения като четене с разбиране, ораторско майсторство и работа в екип.
Стефан Милков разказа по увлекателен начин на участниците в лятната програма на библиотеката, че театърът е сценично изкуство, което се състои от изиграване на сценарии или истории пред публика, при което се използва съчетание от реч, жестове, музика, танц, звук и зрелище.
Актьорът прочете на децата приказката на Ран Босилек „Дядо и ряпа“, след което ги предизвика да направят забавна „актьорска загрявка“, която да ги подготви за влизането им в роля. Накрая деца, избрани на случаен принцип, се въплътиха умело в образите на дядото, бабата, внучката, кучето, котето и мишката.
Художничката Светослава Михайлова пък разказа на децата как чрез своето изкуство илюстраторите помагат на писателите при дизайна на книгите и им показват как изглеждат различните видове шрифтове.
Тя постави като задача на децата
да измислят сами заглавие на книга, която да илюстрират с акварелни бои.
По този начин всяко дете успя да покаже своята креативност.
Част от интересните занимания бе и „Библиотечна лаборатория“, по време на която децата проведоха любопитни експерименти, чрез които разбраха колко забавна и интересна може да бъде науката.
Биляна Димова, завеждащ на Детския отдел, показва нагледно как функционира пречиствателната станция и обясни на децата как сами могат да пречистят вода.
Лабораторните занимания продължиха с експерименти под надслов „Движещи се гъсенички“, „Кожата на водата“, „Въздухът е навсякъде“, „Подводното яйце“, „Танцуваща царевица“ и „Разтворими животни“.
С всички тези занимания те безспорно доказаха, че
във всяко дете се крие един малък изследовател и експериментатор.
„Забавно лято в библиотеката 2024“ завърши на 12 юли с Детски празник в парк „Монтанезиум“ в града.
Сергей Георгиев и Иван Михов, създатели на спортния клуб „Active Kids“ – Монтана, забавляваха участниците в лятната програма на библиотеката с разнообразни подвижни и отборни игри, включващи елементи от различни видове спортове.
Книжният фонд на Детския отдел на библиотеката в Монтана наброява около 26 000 единици, а децата с читателски карти през 2024 г. са 1321.
От РБ „Гео Милев“ отчитат тенденция към завръщане на интереса на най-малките към книгите. През лятото най-търсени са заглавията от списъка със задължителната литература от училище. Иначе сред фаворитите на децата от Монтана са поредицата за „Ариел“, „Агата“ и „Барбароните“, а любимият им формат са книги, написани като комикс и дневник. Месеци наред най-четената книга в класацията на Детския отдел е „Дневникът на един дръндьо“.
Активният сезон на библиотеката ще започне през септември. Програмата им е повече от разнообразна и включва среща с писатели, откриване на изложби, срещи с ученици и различни творчески занимания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg