Учени от Университета на Бат във Великобритания откриват начин как да пречистят водата от токсични химикали. Те са изобретили нов начин за отстраняването на вредните пер- и полифлуороалкилни съединения (PFAS), наричани „вечни замърсители“, използвайки специални 3D филтри, съобщава сайтът на учебното заведение.
Пер- и полифлуороалкилните съединения включват повече от 15 000 синтетични химикала.
Тяхната висока стабилност се дължи на връзката флуор – въглерод, която е една от най-силните в органичната химия. PFAS почти не се разпадат по естествен път и точно заради това се наричат „вечни“. Доказано е, че тези съединения се натрупват в организма и могат да причинят рак и други сериозни заболявания.
Пер- и полифлуороалкилни съединения се съдържат в широк спектър от продукти, като например опаковки за храни, килими, бои, строителни материали, козметика, кухненски прибори с незалепващо покритие, непромокаеми дрехи и пожарогасителна пяна. Всички те имат редица други промишлени приложения.
Оказва се, че PFAS се откриват и в питейната вода.
В изследването, публикувано в списание Chemical Engineering Journal, учените са отпечатали керамични монолитни решетки на 3D принтер. Направените от тях експерименти показват, че създадените филтри отстраняват от течна среда най-малко 75% от перфлуорооктановата киселина (PFOA) – един от най-разпространените видове PFAS.
Монолитите с размер 4 сантиметра са създадени от мастило, импрегнирано с индиев оксид. Тъй като оксидът се свързва с перфлуорооктановата киселина, химикалите веднага се прилепват към филтрите и могат да бъдат отстранени от водата за по-малко от три часа.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg